“Yıllar İçerisinde İnsanların İhtiyaçlarının Farklılaştığını Gözlemledik”

Yapı Malzemesi Söyleşileri serimizde sıradaki konuğumuz Seranit Grup Başkan Yardımcısı Ece Ceylan Baba. Kendisine Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü alan Aquanit ürününü sorduk.

Ezgi Can Cengiz: Aquanit ürünü Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik Sistemler kategorisinden Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü’nü aldı. Ürününüzden bahsedebilir misiniz?

Ece Ceylan Baba: 2 yıl süren Ar-Ge çalışması neticesinde, porselenin leke tutmayan, yüksek dayanıklılığa sahip ve hijyenik özelliklerini estetik ve teknoloji ile harmanlayarak dünyanın ilk porselen duş karosu Aquanit’i geliştirdik. Aquanit Porselen Duş Karosu 6 farklı model, Seranit Grup portföyündeki birçok ürün alternatifi, zengin renk seçenekleri, 80×80 cm,90×90 cm, 80×120 cm ve 90×135 cm boyut seçenekleri ve ebatlanabilme özelliği ile her mekana, her ihtiyaca cevap veren banyo tasarımlarına yeni bir alternatif sunuyor.

Aquanit Porselen Duş Karosunu geliştirme sürecinde yaptığımız araştırmalarda yıllar içerisinde insanların ihtiyaçlarının farklılaştığını, pazara sunulan ürünlerle de bu ihtiyaçların değişebildiğini gözlemledik.

Yaşam tarzı değişimleri genellikle başka kişilerden veya ülkelerden öğrenilerek başlıyor. Örneğin küvetlerden bir süre sonra jakuziler yaygınlaştı. Son zamanlarda ise süreç tersine dönmeye başladı: Küvetin yüksekliği, insanların aldıkları ürünü sıklıkla kullanamamaları, kullanamadıkları bir şeye boşuna para vermeleri gibi nedenlerden ötürü son dönemlerde zemine yakın yükseklikte “flat” duş tekneleri tercih edilir oldu. Yeni mimari eğilimlerin de ıslak hacimlerde kesintisiz ve kot farkı olmayan çözümleri benimsemesiyle sektörümüz kendine göre bir yöntemle bu soruna cevap verir hale geldi. Biz de büyük bir karonun içindeki alanı duş alanı olarak değerlendirip özel bir çözüm geliştirdik.

Zeminde bütünlük sağlayacak bir ürün olmasıyla öne çıkıyor, tek parça, kot farksız zeminle aynı malzeme olması sebebi ile kesintisiz görüntü veriyor. Banyo tasarımına başka ne gibi yenilikler getiriyorsunuz?
Aquanit Porselen Duş Karosu ile duş zemini de duvar ve yer gibi tasarımın bir parçası haline geliyor. Aquanit Porselen Duş Karosu yüzeyinde oluşturulmuş dikdörtgen çukur bölme ile bir yıkanma alanı oluşturuyor. Bu alanın dışında kalan çerçevenin kesilebiliyor olması, 80×80’den 90×135’e uzanan boyut seçenekleri ve ebatlanabilme özelliği ile her banyoyu kişiye özel tasarımlara dönüştürüyor. Aynı zamanda Aquanit kendine özgü sifon sitemiyle banyolarda tam bir çözüm paketi sunuyor.

Piyasada bulunan benzer ürünlerden farkı nedir?
Aquanit %100 porselen malzemeden üretildiği için dayanıklı, fiziksel ve kimyasal mukavemeti diğer benzer ürünlerden yüksek ve uzun ömürlü bir üründür. Duvar ve yerle birleşim noktalarında silikon ya da derz uygulamak da gerekmiyor. Bu nedenle diğer ürünlerden daha hijyenik bir özelliği var. Zengin desen ve renk seçenekleri sayesinde de yer ve duvar karoları ile uyumlu duş alanı oluşturulmasını sağlıyor.

AR-GE çalışmalarına ne kadar yatırım yapıyorsunuz?
Seranit Grup her zaman inovasyona önem veren bir şirket olmuştur. Buna paralel olarak Ar-Ge tarafımız bizim en kuvvetli olduğumuz alanı oluşturuyor. Ar-Ge çalışmalarımız hiç durmuyor. Yenilikçilik bizim işimizin kalbinde yer alıyor. Biz üstün kalitemizin yanında, fark yaratan yenilikçi tasarımlarımızla büyüyoruz. Önceliğimiz her zaman yenilikçi ve pazarda henüz bulunmayan ürünler geliştirerek sunmaktır. Bu nedenle ciromuzun % 2-3’lük kısmını Ar-Ge yatırımları için ayırıyoruz.

Tasarımı yapı sektörünün neresinde görüyorsunuz?
Tasarım beraberinde kaliteyi de getirir. Özellikle uluslararası arenada rekabeti ancak özel tasarım ve kalite ile gerçekleştirebilirsiniz. Tasarım ve kalite anlamında rekabet, yurtdışında algımızı yukarı taşıyabileceğimiz tek unsurdur. Avrupa’da firmaların yüzde 99’u tasarımcılarla çalışıyor. Seranit Grup olarak biz de bu konuda çok hassasız. Ancak sektörde hala kat edilmesi gereken mesafe var. Önümüzdeki yıllarda en genel anlamda yapı sektörünün tasarım konusuna çok daha önem vereceğini umuyorum.

Markanızın mimarlarla ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Seranit Grup olarak daima müşterilerimize çözüm ortağı gibi yaklaşıyoruz. Bizler mimarlar ve tasarımcılarla sürekli temas halindeyiz. Bunlarla birlikte müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve değer yaratan öyle ürünler üretiyoruz ki, mimarlar ve tasarımcılar bizi tedarikçileri gibi değil iş ortağı gibi görüyorlar. Aradan zaman geçse bile bizimle bir kez iş yapmışlarsa, yine bize dönüyorlar ve grubumuza referans oluyorlar.

Ürünlerin kullanıcıya hitap etmesi artık çok daha önemli hale geldi. Hem tasarımcı hem de tasarım bizim için çok değerli. Bizler tasarıma yönelik butik üretim yapabiliyoruz. Mimar ve tasarımcıların tespit ettiği ihtiyaçlar çerçevesinde, istenen deseni istenilen ölçüde üretebilecek esnekliğe sahibiz.

Mimarinin yapı sektöründeki değişimlere etkisi nedir?
Toplumsal trend ve ihtiyaçların evrimi ile birlikte mimarlık da evrim geçiriyor. Aynı zamanda, yaşam ve çalışma alanlarına bütüncül bakma avantajına sahip. Bu bakımdan mimarinin belirlediği yeni trendleri yakından takip etmek ve buna uygun ürünler geliştirmek tüm yapı sektörü için önem taşıyor. Biz Seranit olarak değişimlere kendi damgamızı da vurduğumuzu ve zaman içinde önemli gelişmelere imza atabildiğimizi düşünüyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın