Yayın Politikamız

Arkitera.com ücretsiz olarak, sadece internet üzerinden yayın yapan dikey bir portaldır. Arkitera.com’da yer alan bölümlerin güncellenme periyodları ve kısa açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Haberler

Gündemi belirleyen konular ve izlenen etkinlikler ile ilgili yazılan ya da çevirilen haberlere ek olarak, yerli ya da yabancı güncel gazete, dergi, online yayınlardan derlenen haberlerden oluşur.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Etkinlikler

Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen etkinliklerin duyuruları yer alır. Hiçbir yorum eklenmeden sadece genel bir açıklama, katılımcı, tarih, saat ve yer gibi bilgiler eklenir.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Yarışmalar

Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen yarışmaların duyuruları yer alır. Hiçbir yorum eklenmeden şartnamesi, katılım koşulları gibi bilgiler eklenir. Yarışma duyuruları düzenleyen kurumlar tarafından doğrudan Arkitera.com’a ulaştırıldığı gibi, yerli ya da yabancı yayınlardan da derlenmektedir.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün

Proje

Proje bölümü Mimari Proje, İç Mekan Projesi, Yarışma Projesi ve Öğrenci Projesi olmak üzere 4 ayrı grup olarak yayınlanır.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Mimari Proje

İnşa edilmiş projeler yayınlanır. Türkiye”den olabileceği gibi yurtdışından da projeler yer alabilir. Projelerin ilk defa Türkiye”de Arkitera.com”da yayınlanmış olmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

İç Mekan Projesi

İnşa edilmiş ya da proje aşamasındaki projeler yayınlanır. Türkiye”den olabileceği gibi yurtdışından da projeler yer alabilir. Projelerin ilk defa Türkiye”de Arkitera.com”da yayınlanmış olmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

Yarışma Projeleri

Ulusal ya da uluslararası yarışmalarda dereceye giren projelere yer verilir. Özellikle ulusal mimari proje yarışmalarının eksiksiz olarak yayınlanmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

Ögrenci Projeleri

Mimarlık veya tasarım fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin lisans/yüksek lisans eğitimi döneminde yapmış olduğu, 1 seneden eski olmayan projeleri yayınlanır.

Söyleşi

Gündemdeki ya da gündeme gelmesini istenilen konular ile ilgili mimar ya da farklı disiplinlerdeki kişiler ile söyleşi yapılır. Söyleşiler aylık olarak programlanır.

Güncelleme periyodu: Haftada 1 ya da 2

Görüş

Kent ve mimarlık gündemine dair yazılar yayınlanır. Arkitera kullanıcıları tarafından güncellenir, editör tarafından onaylandığında yayına alınır.

Güncelleme periyodu: Belirli bir güncellenme periyodu yoktur.

Telif Hakları ve Kullanım Koşulları

 • Arkitera.com’un her türlü telif hakları Arkitera Mimarlık Merkezi’ne aittir.
 • Arkitera.com’un içeriğini oluşturan Haberler, Köşe Yazısı, Söyleşi, Proje, Yarışma Projeleri, Öğrenci Projeleri metinlerinin ve görsellerinin tümü ya da bir kısmı Arkitera Mimarlık Merkezi”nin izni olmadan basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • Ürün Tanıtımı, Reklam, Kariyer bölümlerinin içeriğini oluşturan metin ve görseller basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kesinlikle kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • Arkitera Mimarlık Merkezi’ne ait tüm kurumsal logo, görsel, fotoğraflar izin alınmadan basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • İzin alındıktan sonra yayınlanması durumunda metinlerin kaynağı olarak Arkitera.com belirtilmesi, (Hatalı kullanım: Arkitera, Arkitera Web Sitesi, Arkitera Dergisi, Arkitera Mimarlık Merkezi vb.), faydalanılan kaynakların, yazan, derleyen, çeviren kişilerin isimlerinin belirtilmesi zorunludur.
 • Günlük gazetelerden alınan haberlerin içeriğinde oluşabilecek hatalardan Arkitera.com sorumlu değildir. İçeriğinin düzeltilmesi gereken haberler için önce birincil kaynağına başvurulması gerekmektedir. Söz konusu gazetede tekzip yayınlanmasının ardından Arkitera.com’da gerekli düzeltme yapılmaktadır.
 • Arkitera Kariyer bölümü, yalnızca ilanların duyurulmasından sorumludur. Aday, Arkitera.com ile herhangi bir ilişki kurmamakla birlikte direkt olarak ilanı veren müşterinin kendisiyle iletişime geçebilir.
 • Yarışmalarda, Etkinlikler bölümlerinde yayınlanan konuk, tarih ya da saat gibi bilgilerde oluşabilecek değişikliklerden Arkitera.com sorumlu değildir.
 • Haberler, Köşe Yazısı, Söyleşi, Etkinlikler, Yarışmalar, Proje, Yarışma Projeleri, Öğrenci Projeleri bölümlerinin konuyla ilişkili başlıklarına üyelerinin yaptığı yorumlardan Arkitera Mimarlık Merkezi sorumlu değildir.
 • Arkitera.com’da bulunan formlar (Arkadaşına Gönder, Köşe Yazısı, Ürün Tanıtımı ve Reklam bölümlerindeki formlar) aracılığı ile gönderilen mesajların içeriğinden Arkitera Mimarlık Merkezi sorumlu değildir.

Yorumlar Hakkında

Projenin mimari-tasarım unsurlarını eleştirmeyen, kişi ve kurumlara hakaret eden, 3. bir tarafı ilgilendirmeyen hukuki durumları paylaşan (çeşitli anlaşmazlıklar), eleştiri kisvesi altında kopyacılıkla suçlayan yorumlar herhangi bir uyarı yapmadan silinecektir.

Arkitera.com Proje Yayın Politikası

Arkitera.com’da yapılan proje yayını aşağıdaki kriterlerin bir veya birden fazlası gözetilerek, haftada 1 toplanan yayın kurulunda verilen karara göre yapılır:

Nicel ölçütler:

 • Fotoğrafların kalitesi,
 • İnşaatın, parsel bazında, peyzajı ve iç mekanları dahil tamamen bitmiş olması,
 • Fotoğrafların yanı sıra teknik çizimlerin de gönderilmiş olması (plan, kesit, görünüş, vs.),
 • Diğer online veya basılı yayınlarda uzun süredir yayında olup, yenilik etkisinin tamamen yok olmamış olması.

Nitel ölçütler:

 • Tasarım ve/ya inşaat teknikleri açısından nitelikli olması,
 • Özgünlük (aynı tipolojideki projelerden ayrışması),
 • Teknoloji, program, biçim ve/ya proje/inşa süreçleri açısından yenilikçi olması,
 • Mimarlık gündeminde tartışma yaratabilecek özelliklere sahip olması,
 • Kamuyu bilgilendirmeye yönelik yayınlanması gereken bir proje olması.

İstisnalar:

 • Editörlerin güne veya duruma göre aldığı inisiyatifler,
 • 2 aylık süreçlerde düzenlenen proje dosyaları ve benzeri uzun erimli yayınlar,
 • Nitel kriterleri güçlü olup nicel kriterleri zayıf olan projelerin, niceliğine rağmen niteliği yüzünden yayınlanması.