“Yapı Sektörü Mimarlıktan Bağımsız Düşünülemez”

Yapı Malzemesi Söyleşileri'nde bu hafta, Geberit Tesisat Sistemleri'nin Pazarlama Müdürü Seçil Sayındı konuğumuz oldu.

Ezgi Can Cengiz: Tasarımı yapı sektörünün neresinde görüyorsunuz?
Seçil Sayındı: Tasarım artık hayatımızın her yerinde. Tasarım ürün dediğimizde aklımıza sanat eseri niteliğinde ürünler geliyor ama aslında tasarım, fonksiyonuyla hayatımıza dokunan tüm ürünler için kullanılabilir. İnsanların yaşam alanlarını şekillendiren yapı sektöründe de tasarımın yeri büyük. Her yeni teknoloji, her inovasyon yaşam alanlarımıza değer katıyor. Biz de Geberit olarak ürün tasarımlarımızla insanların hayat kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bunun için her yıl ciromuzun yaklaşık %3’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz.

Markanızın mimarlarla ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mimarlar en önemli iş ortaklarımızın başında geliyor. Mimarlar, tasarladıkları yapılar için en uygun ürünleri kullanmak üzere seçim yaparken kendi alanında uzman markaları değerlendirmeye çalışıyorlar. Bu noktada biz de sıhhi tesisat konusundaki uzmanlığımız ile mimarlara destek olmaya çalışıyoruz. Mimarlarımız kendi projelerini doğru ürünlerle donattıklarında projeleri tam anlamıyla hayata geçmiş oluyor; markalar da mimarlara doğru ürünleri sunabildikleri zaman fonksiyonlarını yerine getirmiş oluyorlar.

Biz mimarlarımızın yoğun iş temposunun farkındayız. Bu nedenle hem onları dinlemek hem de yeni teknolojilerimizi tanıtmak için mimarlık ofislerini sık sık ziyaret ediyoruz. Ayrıca yoğun iş temposuna kapılmış sektör profesyonellerine yönelik etkinlikler planlıyoruz. Örneğin, farklı bakış açılarını dinleme imkanı sunmak adına yurt dışından konuşmacılar getiriyoruz. Alanında uzman bir marka olarak, iş ortaklarımıza çeşitli faydalar sunma görevimiz olduğunu düşünüyoruz ve planlamalarımızı ona göre yapıyoruz diyebiliriz.

PR çalışmalarına ne kadar yatırım yapıyorsunuz?
Sınırların çok genişlediği global dünyada rekabet de bir o kadar zor bir hale geliyor. Bu aşamada stratejik danışmanlık ve tanıtımın ne kadar önemli olduğu ayrı bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Bu gerçekliği kontrol etmek için profesyonel bir yardım almak da kaçınılmaz oluyor. Biz de bu düşünce doğrultusunda şirketimizin PR çalışmalarına yeterli yatırımı yapıyoruz. 4 yılı aşkın bir süredir Aristo İletişim ile çalışıyoruz.

Sosyal medyayı nasıl, ne kadar kullanıyorsunuz?
Sosyal medyayı interaktif bir şekilde kullanıyoruz. Bizim için tüketicilerle hızlı bir iletişim içinde olmak oldukça önemli. Günümüzde herkes sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanıyor. Tüketici de orada, rakipler de, bu yüzden biz de bu platformda yerimizi en etkili şekilde almak için uğraşıyoruz. İki farklı Facebook sayfamız var; “Geberit” daha çok son tüketiciye, “GeberitPro” ise teknik profesyonellere hitap ediyor. Sosyal medya üzerinden ürün tanıtımları, etkinlik paylaşımları, zaman zaman yarışmalar düzenleyip çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Twitter’ı özellikle etkinlik esnasında kullanmayı tercih ediyoruz.

Yarışmaları takip ediyor musunuz? Katılıyor musunuz?
Yarışmaları takip ediyoruz fakat bu zamana kadar bir yarışmaya katılmadık.

Mimarinin yapı sektöründeki değişimlere etkisi nedir?
Yapı sektörü mimariden, mimarlıktan bağımsız düşünülemez. Türkiye’deki yapı sektörünün son yıllardaki yükselişini takip ediyoruz. Yeni inşaatlar, kentsel dönüşüm projeleri sayesinde özellikle büyük şehirlerdeki hareketlilik yapı sektörünü ülke ekonomisinin önemli bir ayağı durumuna getirdi. Ekonomiyi ve tüm hayatı etkileyen bu sektörün mimari planlamalar ve yeni teknolojiler ışığında gelişmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu şekilde doğal bir kentleşme süreci yaşayabilir ve bu sürecin doğurabileceği problemleri önleyebiliriz.

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın