“Tasarımı Geride Tutup Sadece Malzeme Kalitesine Odaklanırsanız Başarılı Olmanız İmkansız”

Yapı Malzemesi Söyleşileri serimizde bu haftaki konuğumuz AGT (Ağaç Sanayinde Gelişmiş Teknoloji) Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkanı Şirzat Subaşı oldu.

Ezgi Can Cengiz: Tasarımı yapı sektörünün neresinde görüyorsunuz?

Şirzat Subaşı: Mobilya bileşenleri sektörünün öncü ve yenilikçi markası haline gelmemizin altında yatan en önemli faktörler arasında Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımın çok büyük katkısı var. AGT olarak hep daha iyisini, daha yenisini üretme ve sektörün trendlerini belirleyen global marka olma misyonumuzla daima kendimizi geliştirdik. Yenilikçilik, farklı ürünler geliştirme isteği, üretimde yeni metotlar keşfetme arzusu bugünkü anlatımıyla inovasyon, kurulduğumuz ilk günden beri bizim vizyonumuzda mevcuttu. Her biri alanında uzman, mimar, endüstriyel tasarımcı, orman endüstri mühendisi, tekniker, marangoz gibi farklı disiplinlerden oluşan bir Ar-Ge ekibimiz bulunuyor. Ürünlerimizle farklı ve özgün tasarımlar üretiyoruz. Ürün geliştirmede de sektörde daima bir adım önde yer alıyoruz. Eğer tasarımı geri planda tutup sadece malzeme kalitesine odaklanırsanız başarılı olmanız neredeyse imkansız. Her açıdan sektörü çok doğru analiz etmeniz ve trendleri de takip ediyor olmanız gerekir.

Diğer taraftan tasarım konusunda gerek ülke gerekse kurumumuz nezdinde de fırsatlar ve gelişime açık alanlar olduğunun bilinç ve sorumluluğuyla hareket ediyoruz.

Markanızın mimarlarla ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
AGT’yi farklı kılan en önemli özelliği ürünleri ile farklı ve özgün tasarımlara olanak sağlayan ürünleri. AGT olarak hep daha iyisini, daha yenisini üretme ve sektörün trendlerini belirleyen global marka olma misyonumuzla daima kendimizi geliştirdik. Yenilikçilik, farklı ürünler geliştirme isteği, üretimde yeni metotlar keşfetme arzusu bugünkü anlatımıyla inovasyon, kurulduğumuz ilk günden beri bizim vizyonumuzda mevcuttu. Her biri alanında uzman olan mimarlarla çalışıyoruz bu sayede ürünlerimizle farklı ve özgün tasarımlar üretiyoruz. Ürün geliştirmede de sektörde daima bir adım önde yer alıyoruz.

Mimarlar ile iletişimimizin daha da geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz, onların beklentileri anlamanın, gelecekte tasarlayacağımız çeşitleri belirleyeceğine inanıyoruz.

PR çalışmalarına ne kadar yatırım yapıyorsunuz?
AGT olarak halkla ilişkiler çalışmalarına kurum itibarımızı arttırmak ve desteklemek amacıyla önem veriyoruz. Stratejik planlarımız dahilinde paydaş yönetimi, belirlemiş olduğumuz hedef kitlemiz doğrultusunda önceden planladığımız proje, lansman ve etkinliklerimizin iletişimini düzenli olarak yapıyor, basınla paylaşıyoruz. Bunun yanı sıra kurum içinde yaptığımız iç iletişim çalışmalarımızla da çalışanlarımızı destekliyor, motivasyonlarını arttırıyoruz.

Sosyal medyayı nasıl, ne kadar kullanıyorsunuz?
Günümüzde bireysel olarak sosyal medya kullanımının yanı sıra kurumların sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Dijital ortam pazarlama ve iletişim faaliyetlerini de ciddi biçimde etkilemektedir. Kurumlar sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak ve gelecekteki plan ve stratejilerine de dahil etmeyi planlamaktadır. Dijitalleşmenin ve online marka algısının hızla yaygınlaşmaya başladığı şu dönemlerde AGT olarak bizler de sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyoruz. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Linkedin sayfalarımız aracılığıyla takipçilerimize ulaşıyoruz. Sosyal medya üzerinden marka, ürün ve hizmetlerimizin tanıtılmasının yanı sıra; takipçilerimizle anlık iletişim kurabiliyor, onlardan gelen şikayet-görüş ve önerileri dikkatle değerlendiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz raporlama ve analizlerle online marka itibar yönetimi yapıyoruz.

Yarışmaları takip ediyor musunuz? Katılıyor musunuz?
Kurum itibarımızı destekleyecek, sektördeki başarılarımızı perçinleyecek yarışmalara katılıyoruz. Şu ana kadar sektörde birçok ilke imza attık ve atmaya devam edeceğiz. Gerçekleştirdiğimiz projeler sunduğumuz yen ürünler hem bayilerimiz hem de son tüketici nezdinde oldukça beğeniliyor. Bu çalışmalarımızın meyvesini almak için marka kimliğimize uygun reklam, PR ve pazarlama alanındaki ödüllere başvuruyoruz.

Mimarinin yapı sektöründeki değişimlere etkisi nedir?
Tasarım ve mimarinin yapı sektörüne katkısı günümüzde yadsınamaz ölçüde büyük. Örneğin AGT’nin ürettiği ürünler bazında ele alacak olursak, herhangi bir yaşam alanının tüm ihtiyacı bizim ürünlerimizden oluşan tasarımlarla karşılanabiliyor, kullanıcının beğenisini bu sayede kazanıyor. Gerek yapı mimarisinde gerekse iç mimaride; her geçen yıl yeni renk ve modeller tasarımlarda keşfediliyor, farklı trend ve konseptler tasarımlarda yükselişe geçiyorlar. Buna bağlı olarak sektördeki artan ham madde ihtiyacını ise bizler üreterek; yurt içi ve yurt dışına ürün satarak karşılıyoruz. Fuar stantlarımızın tamamını kendi ürettiğimiz ürünlerle tasarlattırıyoruz ve birçok önemli tasarımcı tarafından övgü alıyoruz. Bu tarz etkinlikler AGT’nin bu sektörlere verdiği değeri ve katkısını açık olarak örnekliyor. 

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın