“Sürdürülebilirlik Üzerine Çalışıyoruz”

Yapı Malzemesi Söyleşileri serisi için sorularımızı Sika Yapı Kimyasalları AŞ'nin Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Hakan Şengül'e yönelttik.

Ezgi Can Cengiz: Tasarımı yapı sektörünün neresinde görüyorsunuz?

Hakan Şengül: Yapı sektörü tasarımlar sayesinde hem gün geçtikçe büyüyor, hem de kaliteli ürünlerin doğru bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyarak sektörün gelişmesini sağlıyor. Günümüz tasarımlarına bakıldığında gerek estetik, gerekse güven gibi unsurların bir arada sunulmakta olduğunu görüyoruz. Bunun bir sonucu olarak da müşteri memnuniyeti sağlanabiliyor. Kültürümüzü belirleyen tasarım çalışmalarının daha da geliştirilerek sektörde önemini hissettirmesi gerektiğini düşünüyorum. Yapı sektörüne baktığımızda günümüzde geleneksel tasarımların ön planda olduğunu, yenilikçi ve modern tasarımların ise yavaş bir eğilim ile artış gösterdiğini söyleyebilirim. Geleneksel tasarımlarda sadece yapı kullanımına yönelik bir amaç ile yola çıkıldığını, modern tasarımlarda ise yapı kullanımının yanı sıra yaşam tarzı ve doğa ile yaşamın ön plana alındığını görüyorum. Hayat ve doğanın birlikte ele alınması ile hem çevreye duyarlı ürünler, hem de sürdürülebilir çözümler hayatımıza daha fazla giriyor.

Markanızın mimarlarla ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sika olarak değerli mimarlarımız ile her zaman iletişim içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. İnovatif ürünlerimiz ve sürdürülebilir çözümlerimiz ile mimarlarımızın tasarımlarının daha güvenilir ve tercih sebebi olabilmesi için yapılara değer katıyoruz. Bu sayede geniş ürün yelpazemiz ile birlikte yenilikçi detay çözümlerimizi de kendilerine sunuyoruz. Mimarlarımızın mükemmeliyetçi bir yaklaşım sergilemekte olduğunu biliyoruz ve mükemmelliğin detaylardan geçtiği konusunda onlarla hemfikiriz. İnovatif ürünler sayesinde, günümüzde tasarımlar çok daha özgür olabiliyor. Mimarlarımızdan aldığımız geri bildirimler, bir yapı malzemesi firması olarak bizleri ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ürünler geliştirmeye ve düşünce sınırlarımızı zorlamaya yönlendiriyor. Yeni ürün gelişimi biz üreticilerin müşterilerimizin gereksinimlerini karşılaması adına önemli bir araç. Bilgi akışının devamlılığını sağlayabilmek adına, değerli mimarlarımıza yeni ürünlerimiz hakkında sürekli tanıtımlar yapıyoruz.

Sürdürülebilirlik ürünlerinize nasıl yansıyor?
Bildiğiniz üzere sürdürülebilirlik son zamanlarda üzerinde çok durulan, oldukça geniş bir kavram. Biz de Sika olarak uzun yıllardır bu konu üzerine çalışıyoruz ve kaynaklarımızı çok daha etkin kullanarak çevreye duyarlı bir şekilde üretim yapıyoruz. Ürünlerimizin kullanılması ile su kullanımını azaltıyoruz ve doğaya çok daha az atık bırakılmasını sağlıyoruz. Ayrıca bazı ürünlerimiz sayesinde yapı kesitlerini azaltarak, daha geniş hacme sahip yapılar yapılabilmesine olanak tanıyoruz. Sürdürülebilir çözümler ve ürünler sayesinde bizlerden sonra gelecek olan nesillere çok daha yaşanılabilir hayat bırakmış olacağız. Ürünlerimizin doğaya ve de çevreye duyarlı olması sebebi ile yaşam koşullarımızı yükseltmekte olduğunu ve yaşadığımız coğrafyamızın doğal koşullarını korumaya devam etmekte olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal medyayı nasıl, ne kadar kullanıyorsunuz?
Günümüz teknolojisi ile birlikte basılı görseller insanlara ulaşmak anlamında belirli bir seviyede kalmaya başladı. Dolayısıyla dijital platform her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sosyal medya kullanımına sektör takibi açısından ve müşterilerimizin düşüncelerinin paylaşımı açısından çok önem veriyoruz. Müşterilerin ve son kullanıcıların, biz üreticilere doğrudan ulaşabildikleri, sürekli gelişen bir iletişim kanalı günümüzde artık sosyal medya… Sika olarak ürünlerimize ait bilgileri, uygulama videolarını ve tanıtım dosyalarını sosyal medyada sürekli olarak paylaşıyoruz. Bu şekilde doğru ürünlerin, doğru şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Sosyal medyayı kullanarak çok daha az basılı görsel kullanıyoruz. Bu şekilde müşterilerimiz ve takipçilerimiz bize sosyal medyadan anında dönüş yapabiliyorlar, istedikleri teknik bilgilere daha kolay ulaşıyorlar ve bizimle daha hızlı iletişim kurarak zamandan önemli ölçüde tasarruf ediyorlar. Sika Türkiye olarak, günümüzde herkesin kullanmakta olduğu birçok sosyal medya kanalında yer alıyoruz. Ayrıca yakın zamanda yeni bir blog oluşturarak iletişimimizi çok daha hızlı hale getirmeyi planlıyoruz. Bu şekilde hem sosyal hem de teknik paylaşımlarımızı kullanıma açmış olacağız.

Yarışmaları takip ediyor musunuz? Katılıyor musunuz?
Proje yarışmalarını takip ediyorum. Özellikle yeni neslin katıldığı, sektörde ne tür tasarımlar ile karşılaşabileceğimizi öngörmemizi sağlayan yarışmaları ve de sonuçlarını inceliyorum. Sika olarak inovatif ürünlerimiz ile çeşitli yarışmalara zaman zaman katılıyoruz. Bu sene de öne çıkarılması hedeflenen yeni ürünlerimiz ile katılmayı planladığımız yapı malzemesi yarışmalarını gözden geçireceğiz.

Mimarinin yapı sektöründeki değişimlere etkisi nedir?
Mimari, sektörde değişim etkisinden çok sektörün kendisidir. Yapı sektörü mimari ile şekilleniyor ve yeni trendleri oluşturuyor. Yeni trendler ise tasarımsal inovasyondur. Bu inovasyonlar sektörü şekillendiriyor ve ihtiyaca göre belirleniyor. Sektördeki üretici firmalar da gelişen trendler doğrultusunda inovatif ürünleri geliştirerek sektöre sunuyorlar. Bu şekilde çok daha gelişmiş ar-ge ve altyapı gerekliliklerine ihtiyaç duyuluyor. Kısacası mimariyi, yapı sektörünün gelişiminin tetikleyicisi olarak nitelendiriyorum.

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Etiketler

Bir cevap yazın