“Piyasada Benzer Özellikteki Ürünlere Göre Yüksek Konfor Değerleri Vermesi, Tercih Sebebi Olmaktadır”

Yapı Malzemesi Ödülleri'nde Seçici Kurul Teşvik Ödülü'ne layık görülen Smart Slide ürününü, Kleidco Yapı Sistemleri Proje Satış Direktörü Mimar Şafak Şentürk ile konuştuk.

Ezgi Can Cengiz: Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü olan Seçici Kurul Teşvik Ödülü’nü Smart Slide aldı; ürününüzden bahsedebilir misiniz?

Şafak Şentürk: Öncelikle Smart Slide sürme sistem ile bu ödüle layık gösterilmekten dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Smart Slide sürme sistemimiz, konvansiyonel sürme sistemlerin yüksek yapılarda konforlu olarak kullanılmaması ve performans kriterleri açısından istenilen değerleri sağlayamaması sebebi ile dizayn edilen yeni nesil bir sürme sistemdir. Piyasada benzer özellikteki ürünlere göre yüksek konfor değerleri vermesi, tercih sebebi olmaktadır.

Ürünün özellikle yüksek yapılarda kullanımın uygun olmasının sebebi nedir?
Özellikle 100 metre ve üzeri yüksek yapılarda kullanılacak olan açılır sistemlerin performans kriterleri bir başka boyutta değerlendirilmektedir. Bu yüksekliklerde iç-dış hava sıcaklık farkları, yapının ve cephenin maruz kaldığı rüzgar şiddeti ve buna bağlı olarak yapının maruz kaldığı yağmur etkisi ile su geçirimsizlik değerleri üst noktalara çıkmaktadır. Şehir merkezlerinde yüksek yapıların sayısının artması ve özellikle konut projelerinde yüksek yapılar tasarlanması ve inşa edilmesi buralarda kullanılacak sistemlerin kriterleri değişim göstermiştir.

Ürünün son kullanıcı açısından avantajları nelerdir?
Yüksek yapılarda balkona çıkılması ihtiyacı ve balkona çıkılırken içeride alan kaybetmeden sürme sistemler ile çıkılabilmesi mimarlar, işverenler ve son kullanıcılar tarafından talep edilen kriterlerdi. Böyle bir sistemin bu tür yapılarda gerekli konfor değerlerini karşılaması bu sistemi tasarlarken en önemli çıkış noktalarımız oldu. Uzun süren Ar-Ge çalışmalarının ardından ısıl konfor, hava ve su geçirimsizlik ve rüzgar yüküne dayanım performans değerlerinde piyasanın en iyi değerlerine sahip sistem ortaya çıktı. Yaklaşık 1.500 konutun yer aldığı en yükseği 162 metre olan 5 kuleden oluşan Iconova-Gaziantep projesi, 140 metre yükseklikte 36 katta 367 konuttan oluşan İkon Tower-İzmir projesi, 28 katta 249 konuttan oluşan Marmarakule-İstanbul projesi ve inşasına yeni başlanan Halaskargazi Lotus Evler-İstanbul projelerinde Smart Slide bünyesinde barındırdığı özellikler ile karar vericiler tarafından tercih edildi.

Piyasada bulunan benzer ürünlerden farkı nedir?
Biz bu ürünün tasarımına başlarken sektörde muadil olarak sistemler vardı. Fakat projelerin karar vericileri ile yaptığımız görüşmelerde bir önyargı olarak bu sistemlerin, istekleri bir noktaya kadar karşıladıkları ve müşterilere bu şekilde sunulduğunu fark ettik. Yani piyasada yer alan örnekleri sistem tasarımı olarak talep görmekte fakat her biri farklı bir konuda bir eksiklik gösterdiğini fark ettik. Örneklemek gerekirse performans kriterleri, ısıl konfor değerleri ile istenilen estetik değerlerde eksiklikler bulunmaktaydı. Yapılan bu görüşmeler ile aldığımız briefler bizim sistem dizaynımızda temel yapı taşları haline geldi ve tasarım noktasında bu ihtiyaçların ötesinde geleceğin yapılarında duyulabilecek ihtiyaçları da öngördük.

AR-GE çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Proje görüşmelerinde elde edilen önemli tasarım kriterleri şirket içi yapılan toplantılarda ele alınarak sektör paydaşları olan; cephe danışmanları, mimarlar, mekanizma tedarik firmaları ve uygulama firmalarımız ile sistem kurgusu üzerine görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sistemimizin sahip olması gereken özellikleri belirledi. Bu sektör paydaşları ile tasarım süreçlerinde yapılan görüşmeler ve fikir alışverişleri sistemimizin bugünkü şekline gelmesinde yardımcı oldu. Piyasadaki rakip sistemlerde yaşanılan sıkıntılar uzun uzun incelenerek sistemin bu sorunlara da cevap vermesi sağlandı. Tasarım süreci sonrası sistem bileşenleri hazırlandı ve testlere tabi tutuldu. Avrupa Standartlarında (EN) akredite test kurumlarında yapılan testler ile sistemin başarısı tescillenmiş oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın