“Paylaşılan her araç şehir trafiğinden 20 arabayı eksiltiyor. Bir düşünün bu küçük bir mucize”

Superpool ile Audi Urban Future Award 2012 için hazırladıkları proje önerilerini konuştuk.

Emine Merdim Yılmaz: Audi Urban Future Awards’a nasıl dahil oldunuz? Ödülün işleyiş sürecinden bahsedebilir misiniz?

Superpool: Geçtiğimiz sene sonunda Audi Urban Future Initiative’in küratör ekibi Stylepark’tan bir email aldık. Projelerimizi takip ettiklerini ve yarışmanın 2012 evresine katılırsak sevineceklerini yazıyorlardı. Zevkle kabul ettik. Mayıs 2012’de Audi’nin Almanya’daki merkezi Ingolstadt’ta ilk sunumlar oldu. 11 Ekim’de İstanbul’da açılan sergiye kadar oldukça sık görüşülen eğlenceli bir yarışma süreci geçirdik.

Emine Merdim Yılmaz: Ödül için hazırladığınız projede toplu taşımanın önemine vurgu yapıyor ve bağımsız dolmuş sistemi öneriyorsunuz. Bu sistemi anlatabilir misiniz?

Superpool: PARK şehir içi ulaşımında paylaşılan her araçla, şehri daha çok paylaşmayı sağlıyor.

PARK şöyle işliyor: “Şehir içinde özel otomobilinizi kullanmak yerine paylaşılan akıllı dolmuşları tercih ederseniz puan kazanacaksınız. Kazandığınız puanlarla, mesela evinizin önündeki alanı kiralayabilir ve kullanabilirsiniz. Daha fazla puanınız varsa mahallenizin parkında 250 m2 yeşil alanda cocuğunuzun doğum günü partisini yapabilirsiniz. Daha büyük bir yere mi ihtiyacınız var? O zaman arkadaşlarınızla puanlarınızı birleştirip Taksim Meydanı’nı kiralayıp ve konser verebilirsiniz.”

Projenin iki ayağı var, ilki paylaşılan ulaşım sistemlerini popülerleştirmeyi amaçlıyor. Dolmuş paylaşılan sistemler arasında İstanbul için en ikonik olanı. Bugün araç paylaşmakta yeni sistemler de var, Amerika’daki Zipcar benzeri firmalar İstanbul’da da yavaş yavaş yerleşmeye başlıyorlar.

Paylaşmanın önemi şu, paylaşılan her araç şehir trafiğinden 20 arabayı eksiltiyor. Bir düşünün bu küçük bir mucize, İstanbul trafiğinde 20 kat az araba. Ve biz bu çözümü en başından beri dolmuş ile icat etmiş bir şehirde yaşıyoruz.

Emine Merdim Yılmaz: Ödüle katılan diğer 4 ekibin projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Superpool: Biz tüm projelerden çok şey öğrendik. Her ekip kendi şehri için içtenlikle fikir üretmiş. Gelecek ile ilgili öngörüde bulunmak aslında zor bir iş, çünkü hem aklınızı hem kalbinizi tatmin etmeniz gerekiyor. Yani hem gerçekçi, hem de iyimser olmak istiyor insan, bunun dengesini kurmak çok kolay değil.

Etiketler

Bir cevap yazın