Mina Hasman ve Phil Obayda ile Tasarımın Özündeki Sürdürülebilirlik

9. bölümünü yayınladığımız AnylabTALKS podcastinde mimar Nurgül Yardım, Skidmore, Owings & Merrill Londra ofisinde Mimar ve sürdürülebilirlik uzmanı Mina Hasman ve mimar Phil Obayda ile konuşuyor.

Bu söyleşide; SOM‘deki kariyer yolculuklarından başlayarak mimarlıkta sürdürülebilirlik üzerine nasıl düşünmeliyiz, tasarımın özündeki sürdürülebilirlik nedir ve bizler bir araya gelerek geleceği iyiye doğru nasıl şekillendirilir üzerine konuşabiliriz hakkında Mina ve Phil’in görüşlerini dinliyoruz.

“İnsanların bir araya gelip bir kolektif olarak çalışabileceği konusunda çok iyimserim.” – Mina Hasman / Anylabtalks

“Problem çözme konusunda tutkulu ve iyi tasarım yapan insanlar gördükçe geleceğe dair daha da umutlanıyorum.” – Phil Obayda / Anylabtalks

Mina Hasman, 2008 yılında Cornell Üniversitesi mimarlık ve 2012 yılında Architectural Association Sustainable and Environmental Design & Engineering bölümlerinden mezun olmuştur. 2012 yılından bu yana Skidmore Owings ve Merrill Londra ofisinde çalışmaktadır. SOM’in sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam operasyonlarına ve uzun vadeli vizyonuna liderlik etmektedir. RIBA Sürdürülebilir Gelecek Danışma Grubu, RIBA Etik ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu, İngiltere Yeşil Bina Konseyi Gelecek Liderleri Programı, CIBSE Akıllı Binalar Grubu ve AIA 2030 Komitesi gibi farklı kurum ve programlarda görev almaktadır.

Phil Obayda, Skidmore Owings ve Merrill mimarlık ofisinde direktör ve RIBA Konut Danışma grubunda görevlidir. SOM’a katılmadan önce Foster and Partners, Kisho Kurokawa Architects bünyesinde İngiltere, Tokyo ve Abu Dabi’de gerçekleşen projelerde çalışmıştır. SOM bünyesinde konut, ticari, eğitim, ulaşım ve turizm tipolojilerinde farklı projeler yürütmektedir. Aynı zamanda, ofisin global olarak üstlendikleri projelerde yapısal ahşap kullanımını araştırma ve geliştirme bölümüne liderlik etmektedir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın