Mimarlığın Temeli Olarak “Ofis”

Venedik Mimarlık Bienali'nin ilginç noktalarından olan Amerika pavyonu küratörleri Eva Franch I Gilabert, Ana Miljacki ve Ashley Schafer “OfficeUS”i anlattı.

Bu sene Venedik Mimarlık Bienali, mimarinin temellerini tartışmaya açarak “Fundamentals”ı seçti. Amerika ekibi ise, mimarinin sadece sonuç değil süreç kısmının da mimarinin temellerinden olduğunu düşünerek “Ofis”e odaklanıyor. Böylece mimarlığın projeye götüren süreç kısmını da pavyonlarında kurdukları gerçek bir ofis ortamıyla devam ettirmeyi hedeflemişler. Öyle ki, uluslar arası çağrıyla seçtikleri 8 mimar, bienal süresince herkesin görebileceği bir ortamda çalışıp, proje üretecek.

Amerika ekibinin tasarladığı ofis ortamının arşivini ise 200 mimarlık ofisinden toplanan 1000 projenin verileri oluşturuyor. Ofiste çalışan mimarlar, her hafta bienalin tartışma konularına göre bu arşivden yararlanarak proje üretme hedefindeler. Çalışanlar, sadece yapılara değil, aynı zamanda mimarlığın sosyal, politik ve ekonomik yönlerine de değinecekler.

Ekip, mimarlık pratiğini düşünürken, araştırmalarını daha evrensel bir boyuta taşımak istemiş. Böylece arşiv oluştururken hem 100 yıllık geçmişten yararlanmak hem de ülke sınırları dışına çıkmak, araştırmalarını genişletmiş ve beslemiş. Küratörler, Amerika ofislerinin ihraç ettiği projeleri araştırırken, 100 yıllık sürecin özellikle başında, Amerikalı mimarların genelde Avrupa’da eğitim görüp, ülkelerine geri döndüklerine dikkat çekiyorlar. Bu sebeple çoğunlukla Avrupa’ya mimari ihraç etmelerinin doğal bir durum olduğunu düşünüyorlar.

Ana Miljacki, Amerika’nın dünyaya mimariyle ilgili ihraç ettiği en önemli şeyin ise (iyi ya da kötü) mimarlık mesleğinin profesyonelleşmesi olduğunu söylüyor. “Yani başka bir ülkeye bina tasarladıklarında sadece sonuç ürünü değil aynı zamanda organizasyon ve çalışma biçimlerini de birlikte götürmüş oluyorlar.” diyor.

Ashley Schafer’ın “Absorbing Modernity: 1914-2014” teması çerçevesinde ise zaman aralığını genişletmeleri hakkında fikirleri şöyle: “Aslında elimiz rahatladı ve araştırmamız bize yeni sorular yeni odak noktaları getirdi. 10 yıl içinde bulamayacağımız farklı tartışma konularını 100 yıl içinde rahatlıkla bulduk.”

14. Venedik Mimarlık Bienali boyunca çalışmalarına devam edecek ABD Pavyonu’nu OfficeUS’in internet sayfasından takip edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın