“Mimarların Bizi Çözüm Ortağı Olarak Görmesinden Memnunuz”

Yapı Malzemesi Söyleşileri serimizin ilk konuğu bu yıl RAF Yapı Malzemesi Ödülü'ne layık görülen Kotil Dış Ticaret'in Pazarlama Yönetmeni Berk Özgür oldu.

Ezgi Can Cengiz: Accoya ürününüz ile RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nü kazandınız, bize ürününüzden bahsedebilir misiniz?

Berk Özgür: Accoya gerçekten eşsiz bir modifiye ahşap, sadece uzun ömür garantisi ile değil üstün mukavemeti, dayanıklılığı ve çevreye duyarlılığıyla da öne çıkıyor. Patentli asetilasyon metoduyla ahşabın moleküler yapısı modifiye edilerek elde ediliyor, dolayısıyla aslında bir teknoloji ürünü. Kaplanmamış hali bile bugüne kadar eşine rastlanmamış derecede suya ve zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı. Kolay işlenebilirliği ve açık rengi bir çok alanda kullanım imkanı sunuyor. Sertifikalı endüstriyel ormanlardan temin edilip çevreye duyarlı bir üretim sürecinden geçiyor, dolayısıyla LEED ve BREEAM gibi birçok sertifikalandırma sisteminde fazladan puanlar kazandırabiliyor.

Tasarımı yapı sektörünün neresinde görüyorsunuz?
Yapı sektörünün daha çok bütçeler, alışkanlıklar ve ilişkiler üzerinden döndüğünü görüyoruz maalesef. Projelerde mimarların seçtiği ürünlerin satın alma süreçlerinde ne gibi değişikliklere uğradığını anlatmaya gerek yok. Bu bakımdan tasarımı sembolik bir yere koyuyoruz diyebiliriz, yine de kime sorarsanız tasarım bizim için çok önemli cevabını elbet verecektir.

Markanızın mimarlarla ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz mimarların bize çözüm ortağı olarak bakmasından memnunuz. Yerine ve istenilen tasarıma göre çözüm üretmeyi işimizin bir parçası olarak görüyoruz. Bizimle çalışan mimarlar da bu durumdan memnunlar. Accoya yenilikçi bir ürün olduğu için mimarlardan güzel talep görüyor.

PR çalışmalarına ne kadar yatırım yapıyorsunuz?
Düzenli PR çalışmaları yapıyoruz. Bunun yanında zaman zaman lansman toplantıları ve eğitim çalışmaları da yapıyoruz. Henüz yeni bir ürün olduğu için Accoya ile ilgili daha fazla çalışma yapmaya çalışıyoruz. Yarışmalar, dergi reklamları ve çeşitli sosyal medya kampanyalarına ağırlık veriyoruz.

Sosyal medyayı nasıl, ne kadar kullanıyorsunuz?
Sosyal medyayı sıklıkla kullanıyoruz. Sektörde öncü olmaya özen gösterdiğimiz dallardan bir tanesi sosyal medya. Günlük dozda paylaşımlarımızla sosyal medyanın hemen her kolunu aktif tutarak kapsamımızı maksimumda tutuyoruz. Birçok ürünümüzün lansmanını, hatırlatmasını veya yenilikleri sosyal medya üzerinden yapmaya özen gösteriyoruz. Çağımızın bir gerçeği, sosyal medya bütçeleri yavaş yavaş konvansiyonel medya bütçelerini aşıyor. Bunun nedeni ise süreklilik, interaktivite ve istatistiksel avantajları.

Yarışmaları takip ediyor musunuz? Katılıyor musunuz?
İthalatçı bir firma olduğumuz için her zaman yenilikçi ürünlerin peşindeyiz. Zemin ve duvar kaplamaları sektörlerindeki gelişmelere öncü bir firma olarak birçok ürünümüz Avrupa’da ödüller kazanmış olarak bize ulaşıyor. Ülkemizde yapılan yarışmalardan haberdar oldukça takip ediyor, uygun ortam sağlandığı sürece biz de katılıyoruz. İnce yapı sektöründe pek de fazla ödül dağıtılmadığı için katılımımız kısıtlı oluyor. Raf Ürün Dergisi ve Arkitera bu konuda öncü, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Mimarinin yapı sektöründeki değişimlere etkisi nedir?
Özellikle Avrupa’daki trendlerin zamanla Türkiye’ye de geldiğini görüyoruz. Bilinçli ve kendini ürün konusunda geliştiren mimari ofislerin sayısı her geçen gün artıyor. Durum böyle olunca yapı sektörü de mimarların isteklerine ayak uyduruyor. Sağlıklı bir ikili ilişki olduğuna inanıyoruz, biz seçip ithal ettiğimiz ürünleri piyasadaki trendler ve yurtdışında gelişen taleplere göre uyarlıyoruz. Görüyoruz ki bu çalışmalar zamanla yurtiçinde de karşılık görüyor.

Söyleşi için teşekkür ederiz.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın