“Gelecekte, Audi ile birlikte şehir dosyasını geliştirmeyi ve bazı yaklaşımlarını hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Audi Urban Future Award 2012'yi kazanan Höweler+Yoon Architecture'ın ortaklarından Eric Höweler ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Emine Merdim Yılmaz: Audi Urban Future Award 2012’ye nasıl dahil oldunuz?

Eric Höweler: Küratöryel ekip ile tanıştık ve bizden bir öneri proje sunmamızı istediler. Biz de büyük bir altyapı projesi olan BigDig ile ilgili çalışmalar yapmıştık. Boswash konseptini sunduk ve yarışma için seçildik.

EMY: Projenizden söz edebilir misiniz? Projenizi diğerlerinden farklı kılan ve kazanmasını sağlayan özellik sizce neydi?

EH: Projemizde karayolu yerine bir “Shareway” önerdik. Bu sistem ile insanlar kaynaklarını paylaşabiliyorlar ve rotalarını, ulaşım şekillerini seçmek, öneride bulunmak, arkadaşları ile buluşmak için bir dijital arayüz kullanabiliyorlar.

Bizim projemiz, küçük taktiksel yaklaşımlar içeren yukarıdan-aşağıya inen bir proje. Diğer takımların pek çoğu aşağıdan-yukarıya doğru giden bir yaklaşım benimsemişlerdi.

EMY: Ödüle katılan diğer 4 ekibin projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

EH: Diğer bölgeler hakkında bilgi almak ve farklı yaklaşımları görmek için bizim oldukça keyif vericiydi.

EMY: İstanbul’a ilk kez mi geldiniz? İzlenimleriniz neler oldu?

EH: İstanbul’a ilk kez geldim. Maalesef, şehri görecek çok fazla bir zamanım olmadı. Suyla bütünleşen topoğrafyası olan güzel bir şehre benziyor.

EMY: Son olarak, ekibinizden bahsedebilir misiniz? Gelecekteki projeleriniz ve planlarınız neler?

EH: Boston’da oldukça ufak, 9 çalışanı olan bir ofisimiz var. Bina, peyzaj, aydınlatma tasarımı, yerleştirme, grafik tasarıma gibi farklılaşan ölçeklerde projeler yapıyoruz.

Gelecekte, Audi ile birlikte şehir dosyasını geliştirmeyi ve bazı yaklaşımlarını hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın