Duyduğumuz İstiklal’i Görmek

İstiklal Caddesi'nde sergilendiği 2 gün boyunca hayranlık yaratan "Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon/İstiklal Caddesi" enstalasyonunun yaratıcıları Alper Derinboğaz ve Refik Anadol ile katılımcı sanat ve iletişim teknolojileri üzerine konuştuk.

{video475 src=”http://player.vimeo.com/external/29613731.sd.mp4?s=d520a365ebc1e3ddf22dc73d66e57b84″}

Yapı Kredi Kültür Merkezi’de sergilenen, 12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak gerçekleşen “Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon/İstiklal Caddesi” enstalasyonunun ilk ayağı olan performansta, Taksim’den Tünel’e kadar olan yolda kaydedilen ses dalgaları, binanın 400 metrekarelik dış cephesine yansıtıldı. Bu ses dalgalarından alınan bir kesit de 2 boyutlu ışık hüzmeleriyle 3 boyutlu strüktür üzerine aktarıldı ve performans 2 akşam boyunca İstiklal Caddesi’nde sergilendi.

Alper Derinboğaz ve Refik Anadol ile projeleri ve çalışmaları üzerine yaptığımız söyleşide çalışmanın bir nevi mekansal özgünlüğü, soyut bir algılanma aracını kullanarak sorgulama olduğunun, yaptıkları çalışmanın ise pratikte bir somutlama olduğunun altını çizdiler. Deneyselliği ve ulaştığı sonucun düşündürücülüğünün, sanat ve mimarlık adına yeni bir yöntem/söylem arayışı olduğunı belirten ikili, “biz hala deniyoruz, asıl heyecan verici olan da bu” dediler.

Çalışma sürecini ve kavramsal zemini olan mekan ile ses arasındaki ilişkiyi anlatan sergi ise Kasım sonuna kadar Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebiliyor. Ayrıca 8 Ekim’de sergiyi Alper Derinboğaz ile Refik Anadol’un katılacağı açıklamalı özel bir turda gezme fırsatı bulunuyor.

Augmented Structures v1.1 : Acoustic Formations / Istiklal Street from Refik Anadol on Vimeo.

Etiketler

Bir yanıt yazın