Dara Huang ile Tutkunun Tasarımdaki Önemi Üzerine

AnylabTALKS, mimar Nurgül Yardım Meriçliler tarafından hazırlanan bir podcast serisi.

İngilizce olarak gerçekleşen bu serinin her bölümünde mimar, tasarımcı veya akademisyenler ile söyleşiler yapılıyor. Gerçekleşen tüm bölümlere Spotify veya Apple podcasts üzerinden “anylabtalks” yazarak erişebilirsiniz.

Bu bölümde Nurgül Yardım Meriçliler, Londra merkezli bir mimarlık ve tasarım pratiği olan Design Haus Liberty’nin kurucusu Dara Huang ile konuşuyor. Söyleşide; yapıların yeni teknolojiler ve boyutsal deneyimlerle etkileşime geçmelerinin öneminden, yeni nesil tasarımcıya nasıl dönüşüldüğüne kadar birçok konuya değiniliyor.

“Günümüzde yapılara hayat vermek için yeni teknolojiler ve marka hakkında da düşünmemiz gerekiyor.”

Dara Huang, gelişmekte olan pazar trendlerinde nasıl değer yaratılması ve öncülük edilmesi ile ilgili paylaşımlarda bulunuyor. Bu süreçte, Design Haus Liberty’nin farklı pratiklerle iş birliklerinden ve müşterileriyle ilişkilerinin yeni sınırlarından bahsediyor. Aynı zamanda bir co-living girişimi olan Viva-House’un da kurucularından biri olan Dara Huang, söyleşide girişimci-mimar kimliğinden de bahsediyor.

Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/gb/podcast/how-passion-matters-in-design-with-dara-huang/id1455481789?i=1000436439705

Dara Huang, Design Haus Liberty mimarlık ofisinin kurucu ortağıdır. Harvard Üniversitesi’nden mimarlık lisans ve yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Daha sonra İsviçre’de Herzog de Meuron, New York’ta Asymptote Architects ve Londra’da Foster + Partners’ta çalıştı. Çocukluk ve gençliğinde babasının Tayvan’dan Amerika’ya göç eden bir NASA bilim insanı olması sebebiyle ailesiyle Tokyo, Basel ve New York City gibi yerlerde yaşadı. Bu çok kültürlü geçmiş, çalışmalarında kendini çağdaş sanata, pop kültüre ve teknolojiye olan sevgisini göstermektedir.
https://dhliberty.com

Nurgül Yardım Meriçliler, Anylab pratiğinin kurucusu ve Anylabtalks sunucudur. ODTÜ Mimarlık lisansı üzerine İTÜ Kentsel Tasarım yüksek lisansını tamamlamıştır. Kariyerine EAA’da başlayan Nurgül, 6 yıl BKA’da mimar ve iletişim koordinatörü olarak görev aldı. Şu anda Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölümünde devam ettiği doktora eğitimde, Londra’daki makerspace mekanlarını araştırmaktadır. https://anylab.co

Anylabtalks, Anylab Mimari İletişim Platformu ve Deneysel Stüdyo tarafından Londra’da başlatılan bir podcast serisidir. Mimari ve ilişkili disiplinlerde; farklı perspektiflere ve tecrübelere sahip; samimi ve meraklı kişilerin portrelerini ortaya koymaktadır. Sunucu, Nurgul Yardim Meriçliler, kendi alanlarında derin bir etkisi olan ve daha geniş bir konuşmaya katkıda bulunan, disiplinde önde gelen veya yükselen bir isimle bu söyleşileri gerçekleştirmektedir. Anylabtalks, konukların kişisel hikayeleri, projeleri, araştırmaları ve gelecek tasvirleri üzerinden tartışmalar yaparak; mimari ve tasarım uygulamalarının dünyadaki yerine farklı bakış sunmaktadır. Buradaki sohbetlerin amacı dünyadaki farklı lokasyonlardaki ve deneyimlerdeki dinleyicilere yeni kapılar açacak olmasıdır.

Söyleşiyi dinlerken @anylabco ve #anylabtalks etiketleriyle Instagram’da paylaşabilirsiniz. Podcast’e abone olmak, puan vermek ve yorum yapmak isterseniz, applepodcast veya spotify üzerinden erişebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın