“Bu Yıl İlk Kez, Sadece Bir Sergi Değil Aynı Zamanda Bir Panele de Kapılarımızı Açtık”

Bu yıl Mimarlık Yıllığı 2018 sergisi ve paneline ev sahipliği yapan HOM Design Center’ın AVM müdürü Alkım Çetin ile konuştuk.

Öncelikle, bize kendinizden ve HOM Design Center’daki pozisyonunuzdan bahseder misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra, New York Üniversitesi’nde Kurumsal İletişim ve Pazarlama programını tamamladım. Perakende, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde global ölçekli firmaların satış ve pazarlama birimlerinde uzun yıllar yönetici olarak çalıştıktan sonra, geçtiğimiz aylarda HOM Design Center’da AVM Müdürü olarak göreve başladım. Perakende ve AVM yönetimi alanındaki deneyimimi, bu özel projeye aktarmak ve buradan yeni deneyimler elde etmek benim için ilham ve heyecan verici bir süreç.

HOM Design Center’ın kurulma hikayesi ve “design center” alt başlığından bahseder misiniz?

Eroğlu Yapı’nın Skyland İstanbul karma projesi bünyesindeki HOM Design Center, konsept AVM döneminin Türkiye’deki ilk örneklerinden biri. Birçok ülkede sayısız projeye imza atan ünlü mimar Peter Vaughan tarafından tasarlanan Skyland Istanbul’da yer alan HOM Design Center’ın iç mekan tasarımı ise; alışveriş merkezleri, otel, konut ve eğitim yapıları konusunda uzman mimar Sinan Kafadar ve Metex Studio Kare imzası taşıyor. HOM Design Center esasında, adının da işaret ettiği gibi, standart bir AVM olmanın ötesinde, bir tasarım ve dekorasyon merkezi olma iddiasıyla hayata geçirildi. Tasarım profesyonellerine ve son kullanıcılara ilham verecek, onları başka hiçbir yerde karşılaşamayacakları özel koleksiyonlar ve yeniliklerle buluşturacak bir marka karması ile hizmet veren merkezimiz, önümüzdeki aylarda kapılarını açmaya hazırlandığımız ‘Department Store’ projesi ile de hizmetini üst seviyeye taşıyacak.  

Evlerini ve ofislerini seçkin tasarımlarla dekore etmek isteyen yeni evliler, ev değiştirenler, yurt dışından ziyaretçiler, yeni iş kuranlar, işini taşıyanlar, iç mimarlar, tasarımcılar ve sanatçılar merkezimizin hedef kitlesini oluşturuyor. Tüm İstanbullular’a ve Türkiye’ye ulaşmak; hatta dünya çapında tanınan bir tasarım merkezi olmayı amaçlıyoruz. Günümüzde kent yaşamının yoğun temposundan bunalan insanların, evlerinde ve ofislerinde keyifli, tasarımıyla dikkat çeken mekânlar oluşturmaya giderek daha fazla özen gösterdiklerini görüyoruz. HOM Design Center olarak tam da bu beklentiye yanıt veren özgün tasarımları, yine tasarımıyla farklılaşan bir mekânda kullanıcılara sunarak, bu alanda önemli bir ihtiyaca yanıt veriyoruz. Bu doğrultuda bünyemizde yer alacak mağazaların A Plus markalar olmasına özen gösterdik. Şu an kapılarını açan markalar arasında Bretz, By Kepi, Caplonbaa, Casa, Chakra, Cumba Garage, Cumba Selection, Çilek, D’artiste Bedding, Dokumacı, Enne, Enza Home, Ersa, Estetik Decor, Evist, Fatih Kıral, Fuga, Halsa Yatak, Hamm, İdaş, İşbir Yatak, Jumbo, Kaas, Kids by Fatih Kıral, Koleksiyon, Lazzoni, Lucea, Luxi Lighting, Maison, Mete Bronz, Metin Akpınar Ay Dolap, Mirature Proje, N Design, Natuzzi Italia, Özartaş Avize, Q Home, Siemens, Sit Design, Stella, Şark Halı, Tepe Home Premium, Vanessa, Yatsan ve Zirve Stone bulunuyor.

Bu yıl, Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018 Sergisi ve Paneli’ne ev sahipliği yapmaya karar verdiniz. Geçtiğimiz günlerde ziyarete açılan “Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018” sergisi ve Arkitera ile işbirliğiniz hakkında neler söylersiniz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Arkitera Mimarlık Merkezi çalışmalarını yakından takip ettiğimiz bir kurum olmakla birlikte, Türkiye Mimarlık Yıllığı sergisi de her yıl merakla beklediğimiz etkinlikler arasında yer alıyor. Dolayısıyla sektöre yön veren bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliğinde bu yıl ilk kez, sadece bir sergiye değil aynı zamanda da bir panele kapılarımızı açtık. Üç kata yayılan Mimarlık Yıllığı sergisi ile, son bir yılda Türkiye’de üretilen başarılı projeleri görünür kılmakla kalmıyor, ülkemizdeki mimarlık kültürünün gelişimine de katkı sağlıyoruz.

Yerel mimarlık ortamını desteklemek adına başka iş birlikleriniz de var mı?

HOM Design Center’ın ticari işlevinin ötesinde, ziyaretçilere ilham veren bir tasarım ve dekorasyon merkezi olmasını hedefliyoruz. Bu amaçla, kapılarımızı açtığımız günden bu yana, üçüncü katta bulunan Inspiration Area’da düzenli olarak mimarlık, iç mimarlık, sanat ve tasarımla ilgili birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Bu etkinliklerle amacımız, farklı tasarım disiplinlerinin bugününü mercek altına alarak gündemi belirlemek ve gelecekteki konumunu çizerek gelişimine katkı sağlamak. Dolayısıyla ev sahipliği yaptığımız etkinliklerin çok çeşitli olduğunu söyleyebilirim. Bunlar arasında sektör profesyonellerini, akademisyenleri, öğrencileri ve bu alanlara ilgi duyan ziyaretçileri bir araya getiren toplantılar, özel davetler, söyleşi, panel ve sergiler bulunuyor.

Yerel mimarlık ortamına verdiğimiz desteği MIMARSIV iş birliğinde düzenlediğimiz “İçten Konuşmalar” serisi ile başlattık. Her ay yeni konular etrafında şekillenen bu konuşma serisi ile sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirerek, iç mimaride bilgi ve deneyim paylaşımına katkı sağlamayı hedefledik.

Etiketler

1 Yorum

  • halil-taha-kilic says:

    İstasyon caddeleri, kimliksizleşmenin moda olduğu şu dönemde, kentin kimlik sahibi ana arterlerini oluşturmaktadır. Bu kurgu geçmişten günümüze canlıdır ve hatta ileri projeksiyonlarda kendine daha önemli bir yer bulacaktır. Bu kimlikli şehir enstrümanını, farkındalık yaratarak odak noktası haline getiren meslektaşlarıma en derin saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Bir cevap yazın