Seyircisiz Müze

Burning Man Festivali için tasarlanan Seyircisiz Müze, pandemi sırasında ertelendikten sonra nihayet hayata geçti. Bu orijinal fikir, John Marx ve J Absinthia Vermut tarafından öne sürüldü ve tasarım fikre sadık kaldı.

Seyircisiz Müze, “seçkin bir spor olarak sanat”tan uzaklaşırken kapsayıcılığı vurguluyor. Müzelerin sanatçıların yaptıklarını sergilemek için tarafsız alanlar olduğu fikrine meydan okuyor. Birçok müze aktif olarak değişim arayışında olsa da birçoğu hala ayrıcalıklı yerler olarak algılanıyor. Bu kurumların sanat dünyasındaki konumları, diğer tüm sanatların üstünde olan “müze düzeyinde sanat” kavramından uzaklaşmayı zorlaştırabilir, ancak Burning Man’e gitmiş olan herkes, olağanüstü ve güçlü eserlerin müze bağlamının dışında yaratılabildiğini biliyor. Bunlardan bazıları toplumla derin bir yankı uyandıran, sanatı neyin oluşturduğuna dair algımızı yeniden tanımlayan işler.

Bir mimar olarak John Marx, sanat müzeleri kavramını yeniden düşünmemizi istiyor. Böylece, Nevada’nın Black Rock Şehri’nin tozlu çevresinde, Marx ve Vermut benzersiz bir müze oluşturdular. Marx, bu işbirlikçi projenin arkasındaki fikirleri açıklıyor:

“Burning Man bir etkinlik olarak sizi, sanatı yalnızca pasif olarak takdir edebileceğiniz bir şey olarak değil, aynı zamanda kendi yaratıcı potansiyelinizi açığa çıkaran ortak bir girişim olarak deneyimlemeye davet ediyor. Bu nedenle Absinthia ve ben, tüm ‘Burner’ları’ küratörlüğün olmadığı festival alanında, spontane bir ortamda sanat eserleri yapmaya teşvik eden bir müze kurmanın, müzelerin ne olabileceğini yeniden düşünmenin ideal bir yolu olduğunu düşündük. Bu ayrıca Kültürel Kapsama Alanı ve bunun genel olarak toplumu nasıl etkileyebileceği hakkında ilginç soruları da gündeme getiriyor.”

Seyircisiz Müze, tamamen Burning Man kültürünün katılımcı doğasını ele alıyor. Müze, gişe rekorları kıran gösteriler aracılığıyla sanatı “tüketen” ziyaretçinin deneyimiyle keskin bir tezat oluşturuyor. Seyircisiz Müze’de ziyaretçi artık bir tüketici değil, yaratıcı sürecin, sanatın başkalarıyla nasıl paylaşıldığı konusunda kilit bir unsur olduğu kapsayıcı bir alana giren biri. Dolayısı ile bu doğası gereği meta olmaktan çıkaran bir deneyim.

Ekstrem Mimari İçin Bir Test Sahası: Burning Man

Burning Man Festival Alanı Yarışmaya Açılıyor

Etiketler

Bir yanıt yazın