+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

3D Baskı Teknolojisi ile Sosyal Konut Projesi

Kaynak: Popupcity.net
28 Haziran 2018, 11:00
  defa okundu.

Fransa'nın Nantes şehrinde, 3 boyutlu baskı teknolojisi ile yapılan ilk sosyal konut projesi inşa edildi. Kiracıların, enerji verimli evlerine Haziran ayında taşınması bekleniyor.

3D Baskı Teknolojisi ile Sosyal Konut Projesi

3D baskı kullanılan mimari projeler son zamanlarda medyada sık sık karşımıza çıkıyor. Şimdi ise Fransa'daki araştırmacılar, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı konut inşa etmek için hızlı prototipleme tekniğini kullanıyor.

Nantes Üniversitesi, bir robot tarafından 3D basılan ilk sosyal konut projesini tamamladı. Araştırmacılar, YHNOVA BatiPrint3D adlı bir teknik kullandılar. Bu teknik, genişleyen polimer köpükten oluşan ve daha sonra betonla doldurulan çift duvarlı baskıyı sağlıyor. Direkt arazi ürene basılan 95m2 ev sadece birkaç gün içinde taşınmaya hazır olabilir.


3D baskı teknolojisi, mimarların düz hatlardan daha fazla enerji verimli olan yuvarlak hatları kullanarak daha kompleks şekiller tasarlamasına olanak sağlıyor.

Evin sürdürülebilir özelliklerini daha da iyileştirebilmek için tasarlanan sensörler, mekandaki sıcaklık, nem ve hava kalitesini ölçüyor.

Nantes şehri yenilikçi teknolojiler için bir test alanı olmayı hedeflliyor ve bunun için halka açık bir resepsiyon ve bir sosyal konut alanı da dahil olmak üzere başka 3D baskı projeleri de Nantes'te planlanıyor. 3D baskının bu tarz kullanımının özellikle  şehirlerdeki düşük gelirli aileleri ilgilendiren konut krizine bir çözüm olabileceği düşünülüyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler