Pierre Chevet Spor Salonu

Pierre Chevet Spor Salonu

Fransa’nın hempcrete * kullanılarak inşa edilen ilk kamu binası Pierre Chevet Spor Salonu Lemoal Lemoal tarafından tasarlandı.

Üretici, mimar ve inşaat şirketleri arasındaki verimli iş birliği ile yürütülen proje süreci, yenilikçi ve sürdürülebilir bir uygulamaya olanak vermiş.

Projede, birden fazla yapısal işleve sahip, uzun ömürlü malzemeler kullanılması amaçlanmış. Bu bağlamda, temel yapı malzemesi olarak seçilen hempcrete tuğlalar, yüksek termal, akustik ve yapısal performansları, yangına dayanıklılıkları gibi birçok konfor ve güvenlik arttırıcı özelliklere sahip.

Spor için maksimum alan sağlayan ahşap yarı tonozlu revaklar, destek için hempcrete bloklardan oluşan bir duvara yaslanıyor.

Tuğlalar, Fransa’da yetiştirilen bitkilerden elde edilen ancak inşaat piyasasında henüz bir yeri olmayan kenevir lifi kullanılarak, çimento üreticisi Vicat tarafından üretilmiş. Tüm malzemeler, proje sahasından 500 km’den daha kısa bir mesafede bir araya getirilmiş.

Dayanıklı, yüksek performanslı ve yenilikçi bir malzeme olan kenevirin yapıda kullanımı, kısa tedarik zincirlerinin ticari değerini artırarak, çiftçiden işçiye kadar her alandan insanı harekete geçiriyor.

Çoğunlukla müstakil evlerde kullanılan hempcrete, genellikle dış cepheye son kat sıva ile işleniyor ancak bu yapıda bakımı kolaylaştırmak için bloklar, her biri tek tek değiştirilebilen paneller ile giydirilmiş. İç mekandaki zemine yakın yüzeylerde ise sıva kullanılmış ancak üst bölümleri çıplak bırakılarak, akustik özellikleri korunmuş.

[*] Kenevir lifi, kireç, kum ve pozzolan kullanılarak üretilen tuğla bloklar.

Çevreci, Yeni Nesil Bir Paris Apartmanı

Etiketler

Bir cevap yazın