P.C. Hooftstraat 138 (The Looking Glass)

P.C. Hooftstraat 138 (The Looking Glass)

Önde gelen tasarımcı ve butik mağazaların yer aldığı, Avrupa’nın en şık caddelerinden biri olan P.C. Hooftstraat’ta, 138 numarada yer alan tarihi yapının cephesi UNStudio tarafından yeniden tasarlandı.

MVRDV’nin tasarladığı Kristal Ev’in (Hermes Boutique Amsterdam) de geliştiricisi olan Warenar Real Estate şirketinin yeni girişimi olan P.C. Hooftstraat 138’in, alt katları mağaza, üst katları gayrimenkul olarak kullanılacak. Cephe tasarımı UNStudio tarafından yapılan geleneksel şehir evi adını, Hollanda tasarım kültürünün vitrinine dönüşmüş olan, Museum Quarter, Museumplein ve Vondelpark arasında yer alan P.C. Hooftstraat sokağından alıyor. Çevredeki müzelerin sanat eserlerini çerçeveleme ve sergileme uygulamalarından ilham alan cephe, vitrin ve sergileme kavramlarını bu bağlamda yeniden yorumluyor.

Hem işlev hem de biçimi ile göz dolduran tekstil ürünlerinin sergilendiği P.C. Hooftstraat 138’in cephesi, üst katlardan zemine kadar inen, dalgalanan kumaşı andıran üç adet kavisli cam panel ile bezenmiş. Tarihi yapının cephesindeki cam bölmelere sadık kalan tasarım, yayanın göz hizasında farklı açılımlar sunan teşhir olanakları sunuyor.

Paslanmaz çelik profillerin arasında kalan yapısal silikonla birbirine bağlanan düz ve kavisli cam panellerin oluşturduğu cam kutular zemin ve ilk katları birbirine bağlıyor. Fabrikada üretilen kutu sistemi, inşaat esnasında yekpare olarak yerine asılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın