Macit’in Evi

MSGSÜ İç Mimarlık bölümü yüksek lisans öğrencisi Onur Mert Aslanoğlu'nun, yütürücülüğünü Kurtuluş Turgay'ın yaptığı "Film Mimarisi" dersi kapsamında kendi oluşturduğu Macit karakteri için geliştirdiği proje.

“Mekan üzerine…

Benim oluşturduğum Macit karakteri daha hastalığının ilk evresinde olan, dış dünyayla bağlantısını kopararak kendini çalışmalarına adamış, tamamıyla kendi içine kapanarak kendine yeni bir dünya yaratmış, biraz da düzen hastası bir karakterdir. Ailesi kendi itibarını düşünerek ona şehir dışında bir ev yaptırıp hayattan izole etmiştir. Yaptırdıkları bu ev dışarıdan bakıldığında düz, soğuk, cephelerinde küçük açıklıklar bulunan bir hapishaneyi andırırken; içeride ise bütünüyle Macit’in karmaşık, saplantılı, soğuk ve biraz da çocuksu ruh halini anlatan kendi iç dünyasını barındırmaktadır.

Film mimarisi ve sinema sektörü üzerine…

Ülkemizin köklü bir sinema geçmişi olmasına rağmen üniversitelerimizde film mimarisi dersinin yeni yeni açılıyor olması beni şaşırttı. Öyle görülüyor ki ülkemizdeki sinema sektörü üzerinde devam eden endüstri gelişimi, film mimarisine de zemin hazırlamış durumda. Bu açıdan bakıldığında film mimarisi üniversitelerde yeni şekilleniyor olsa da global ölçekte sinema sektöründeki mazisinin daha derin olduğunu, bu işi endüstrileştirip belirli bir sisteme oturtmuş ülkelerin bu alana ne kadar özenli ve detaylı yaklaştığını bu ders sayesinde öğrenmiş oldum. Bu dersi yakın zamanda bir lisans dersi veya bölümü olarak görmeyi umuyorum.”

Etiketler

3 yorum

Bir cevap yazın