Katılımcı, Şanlıurfa Kızılay Meydanı ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması

Katılımcı, Şanlıurfa Kızılay Meydanı ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması

PROJE RAPORU

Projenin ana stratejisi;

1. Meydana Çıkar

2. Bağlantıyı Kur

3. Deneyimi Yarat

Proje genel yaklaşımı;

Ticari mekânlar, sirkülasyonun yoğun olduğu Atatürk Bulvarında kullanılarak meydanın kendi kendine yetebilmesi yani ‘ekonomik sürdürülebilirlik’ açısından önemli görülmüştür. Atatürk bulvarı cephesinde, İpek palas izi baz alınıp yapı geri çekilerek bu alanda bir meydan ve toplanma alanı oluşturulmuştur. Mevcutta bulunan Kanal Park ile bağlam kurulması amaçlanmıştır.

Flora ve su

Proje, suyu kamusal alan tasarımının odağına koyarken bunu ekonomik ve doğaya zarar vermeyecek şekilde yapmayı planlamaktadır. Su elemanları odak noktalarında kullanılacak düzeyde tasarımda belirleyici rol oynamıştır. Su ve rüzgâr etkisi ile ferah bir meydan iklimi oluşturmak amaçlanmıştır. Hava akışını kesmeyip gölge oluşturacak yüksek gövdeli geniş yapraklı ağaçlar tercih edilmiştir.

 

A alanında İpek Palas oteli ile sınırı belirleyen su şelalesi kullanılmıştır. Bununla beraber doğal bir mekân etkisi sağlamak için kayalıklar kullanılmıştır. Bu alanda ayrıca bir oturma birimi tasarlanmıştır.

B alanında serinlik ve ferahlık sağlaması için su ögesi kullanılmıştır. Peyzaja doğallık katmak ve alanı tanımlamak amacıyla doğal taş deresi kullanılmıştır. Bununla beraber D alanında devam edip C alanında son bularak tanımlı alanlar arasında devamlılık sağlanmıştır.

C alanında su ögesi, doğal taş havuzu ve oturma birimleri kullanılmıştır. Mevcut park ile beraber yoğun kullanılacak bir alan olacağı öngörülmüştür. Kent düzeyinde odak noktası olması planlanmıştır.

D alanında oturma birimleri tasarlanmıştır. Bu birimler kendi içerisinde bağlanmıştır. Ağaçlar ile gölgelendirilmiştir. Keyifli kullanımlar için elverişli mekanlar oluşturulmuştur.

E alanında ticari mekanlar ve tanıtım ofisi planlanmıştır. Bu mekanlardan meydana girişler verilerek Atatürk bulvarı ile bağlam kurulmuştur.

Kamulaştırma Önerisi;

Tasarım mevcut proje alanında yapılmış olup ilerleyen dönemlerde ‘Kanal park ile Atatürk Bulvarını’ birleştirecek kamulaştırma yapılabilir. Önerilen alan kamulaştırılıp meydanı destekleyecek şekilde tasarlanabilir.

Şanlıurfa Kızılay Meydanı ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması

Şanlıurfa Kızılay Meydanı ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nda Dereceye Girenler Belirlendi

Etiketler

Bir cevap yazın