Katılımcı, Çekme Karavan Tasarımı Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması

Katılımcı, Çekme Karavan Tasarımı Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması

Tayis Karakütük'ün, KTO Karatay Üniversitesi tarafından düzenlenen, çekme karavan tasarımını konu alan; serbest, ulusal, tek aşamalı, öğrenci, fikir projesi yarışması için hazırladığı katılımcı proje.

EGG

Belirsizliklerin hüküm sürdüğü pandemi süreci göz önünde bulundurularak karavan; tatil amaçlı kısa zamanlı bir kullanım için değil, bir hayat kurabilmeyi mümkün kılan mekan olarak ele alınmıştır. Öncelikle, mevcut karavanların sorunları tespit edilmiştir. Tespit edilen en büyük sorun; kullanıcının, karavan içinde sadece temel aktivitelerini gerçekleştirebilmesi için yeterli alana sahip olmasıdır. Fakat her kullanıcının profili ve istekleri farklıdır. İç mekânda gerçekleştirmek istediği hobileri için serbest bir alana ihtiyacı olacağı gibi, çocuklu ailelerin çocukları için oyun alanına ihtiyacı olabilir. İkinci sorun, mevcut karavanların yeterince depolama alanlarına sahip olmayışıdır. Bir diğer sorun ise doğayla kurulan iletişim eksikliğidir. Bu sorun, köşeli ve yapay bir formun doğanın ritmine entegre edilmeye çalışılmasıyla doğan çatışmadan kaynaklanmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına eğrisel bir form arayışına gidilmiştir. Yeterince depolama alanı sağlayabilmek için karavan girişinin zemini yerden 60 cm yukarı kaldırılmıştır. Altında oluşan alan depolama alanı olarak değerlendirilmiştir. Giriş kotuna platform entegre edilmiştir. Bu platform, karavanın içindeki yuvaya oturmaktadır. Kolundan döndürülerek açılabilmektedir ya da yuvasına gizlenebilmektedir. Böylece, karavan araç ile taşınırken herhangi bir boyut sorunu doğmamaktadır. Yerleştirilen dış platform, kullanıcının doğayla ilişki kurabildiği alandır. Kullanıcı burada yıldızları izleyebilir, balık tutabilir, manzaraya karşı spor yapabilir ve daha birçok açık alanda gerçekleştirmek istediği aktiviteleri çevreden gelecek olası etkilerden (böcek, nem vb.) korunarak yapabilir. Karavanın dış yüzeyine katlanır oturma birimi ve katlanır masa monte edilerek dış mekânda yeme-kitap okuma-çalışma gibi faaliyetlerin gerçekleşmesine olanak verilmiştir.

Karavana giriş iki kapıdan sağlanabilmektedir. Ana giriş kapısının yanı sıra, WC’ye giriş kapısı dışarıdan verilmiştir. Bu durum ile küçük mekânda doğabilecek olan olası koku probleminin önüne geçilmek istenmiştir. WC’ye; olumsuz hava koşulu, hayvan saldırısı gibi durumlarında kullanılabilecek iç mekâna açılan bir ek kapı daha tanımlanmıştır. WC yüzeyi, iç mekânın bir parçası olarak ele alınmıştır. Bu yüzeye; katlanır mutfak tezgâhı, askılık, televizyon gibi elemanlar monte edilmiştir. İç mekânda iki kişilik asansör yatak çözülmüştür. Böylece alandan kazanım sağlanılmıştır. Yatak üstüne tavan penceresi tanımlanmıştır. Mutfak tezgâhı ve dışarıda açılabilen masa arasında servis penceresi eklenmiştir. Bu durum servisi daha etkili ve hızlı kılmaktadır. Kanepe duvara sabitlenmiştir. Altında, birbirine geçmeli sistemle çözülmüş depolama birimleri yer almaktadır. Bu birimler istenildiğinde tek başına tamamıyla çıkarılabilir. Böylece karavan zeminin altındaki daha geniş depolama alanına ulaşılabilir. Karavanın ortasında tasarlanan serbest alanın altı da depolama alanı olarak kullanılabilmektedir. Bu noktada kapaklı dolap çözümü yapılmıştır. Depolama alanının geri kalanında ise temiz su-kirli su deposu gibi teknik birimler yer almaktadır. İç mekânı çepeçevre saran pencereler yer almaktadır. Böylece kullanıcıya tek bir çerçeveden bakmak yerine geniş bir perspektif sağlanmıştır.

Egg, standart karavanlara kıyasla daha küçük bir taban alanına sahiptir. Bu durum onu hem daha hafif kılar hem de daha ekonomik bir üretim sürecinden geçmesini sağlar. Eğrisel formu sayesinde, araç ile çekilirken karşılaştığı hava direnci daha azdır, bu da aracın daha az yakıt harcamasına yardımcı olur ve çevreye verilen zarar minimize edilir.

Egg; barındırdığı hareketli ve katlanır birim çözümleriyle, hafif ve boyutça küçük olmasına karşın sağladığı serbest alanla ve yenilikçi yönleriyle kullanıcıya esnek bir deneyim sağlamaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın