İkidenizarası Şarapçılık

İkidenizarası Şarapçılık

Serhat Akbay Mimarlık tarafından tasarlanan şarap üretim tesisi İzmir Urla’da 2021 yılında inşa edildi.

Nevzat Sayın, projeyi anlatıyor:

Ege Bölgesi’nde İzmir’e, İzmir’de Urla’ya, Urla’da Yağcılar’a geldiğinizde iki deniz arasına varmış olursunuz; İzmir Körfezi’nin Gülbahçe kıyısından Sığacık Körfezi’nin Demircili kıyısına kadarki kuş uçuşu mesafenin tam ortasındadır Yağcılar’daki “İKİDENİZARASI”.

Bu köyde, 1924 Mübadelesi’nde Rumlar’ın gidip, Selanikliler’in gelmesiyle değişen hayat, şimdi yerin ruhunun fısıltılarıyla ve hafıza tazelercesine yeniden değişiyor. Herkesi şehirlere süren iç göçler nedeniyle giderek yok olan köylerden biri olan Yağcılar, kısa bir zaman sonra, -bir ayrıcalık olarak- köy yerleşik alanı içinde olan şaraphanesiyle ve şaraplarıyla bilinecek.

İKİDENİZARASI’nın iki amacı var: biri çok iyi şarap yapmak ve bunu dünya nimetlerinden anlayanlarla paylaşmak, diğeri de Yağcılar’ı -ismine rağmen- şaraphanesiyle bilinir kılmak. Bu niyetle hem şarapların, hem de ‘yancılarının’ tadılabileceği keyifli mekân bu yüzden hayata geçirildi. Neredeyse 25 yıldır dipten derinden yapılıp, tadılan şarapların paylaşma yeri Urla Bağ Yolu’nda, iki denizin tam ortasında.

Etiketler

Bir cevap yazın