Eşdeğer Mansiyon, Şişli Halide Edip Adıvar Külliyesi Ulusal Mimari Proje Yarışması

Mimari Açıklama Raporu

Yapılacak tesis, kentle bütünleşen gece ve gündüz yaşanacak yeni bir kamusal alan yaratacaktır. Önerilen tesis kentsel mekanın bır parçasıdır, onunla ilişki içindedir yeni yapının mimari dili ile kent kültürünün çağdaş mimarlık ve sanat ortamıyla kurduğu ilişki, yakın çevredeki mevcut dokunun dönüşümünde doğrudan etkili olacaktır.

Külliyeler eski meydanlardır. Cemaatın toplandığı, eğitim aldığı ve zaman geçirdigi mekanlardır. Bundan dolayı mekan geçişleri ve ilişkileri doğru planlanmalıdır. Özellikle ibadet mekanının konumu sessizlik ve dinginlik bakımından önemlidir. Aynı zamanda işlevinden dolayı yalın,aşırıya kaçmayan formda olmalı. Bu tür yapılar sadece ibadet zamanı kullanılmamalıdır. Yapı kendi içinde korunaklı çeşitli mekanlar barındırmalıdır.

Külliye yapısı toplanma yeri olmasına karşın çevrenin olumsuz taraflarından korunmalıdır. İbadet mekanı gürültüye karşı kendi içinde oluşturulan iç bahçe sayesinde dingin ritüelini gerçekleştirmektedir. Işık ibadet mekanı için önemlidir. Mistik bir ortam yaratacak ve beş vakit ibadet zamanı için ışığın etkileri kullanılacaktır.

Ekonomik ve mütevazi bır tesis elde etme amacıyla planlama yapılmıstır. Maliyetı arttırıcı ve zorlayıcı çözümlerden kaçınılmıştır. Yapı taşıyıcı sistemi net ve aksiyeldır. Günümüz teknolojisi ile kolay imal edilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın