2. Ödül, OYAK Çimento Tasarım Yarışması, Profesyonel Kategori

Yarışma raporu:

CURVE  // modüler beton dekoratif sistemler

’’curve design&do it yourself’’ bir kendin yap (DIY) setidir.

DIY kelime olarak “do it yourself” kelimesinin kısaltmasıdır. Bu terim Türkçede  ’’kendin yap’’ olarak karşılık bulmasına rağmen son yıllardan artan ilgiyle beraber DIY daha evrensel bir hal aldı ve hemen hemen her dilde bu şekilde kullanılmaya başlandı.

’’DIY” anlam olarak bir konuda uzman olmayı gerektirmeden ya da herhangi bir uzmandan yardım almadan evde kendi başına bir şeyler üretmeyi, var olan bir ürünü değiştirmeyi ya da geri dönüştürmeyi içeriyor. Son yıllarda oldukça popüler olan bu trend ’’tasarlamayı’’ değil ’’yapmayı’’ vurguluyor.

’’design&do it yourself’’ mottosu ile tasarlanan curve ise seti satın alanlara hem tasarım yapma hem de üretme olanağı sunuyor. Paketin içindeki malzemelerle birden fazla çeşit ürün üretilebilme potansiyeli, kullanıcıya seçim yapma ve tasarlama şansı sunmasıyla curve diğer DIY projelerinden farklılaşmaktadır. Beklenmedik Dönüşümler teması ürün çeşitliliğine olanak veren bir kendin yap seti olarak yorumlanmıştır.

Neden CURVE?

Betonla evde DIY projeleri yapmak son zamanlarda oldukça popüler ancak bu işin en zahmetli kısmı kalıp oluşturmak. Eğer hazır silikon kalıplar kullanmıyorsanız ev ortamında eğrisel ürünler elde etmek çok zor. Bu sebeple eğri çizgilerin kullanıldığı tasarımlar beton ürünlerde ön plana çıkıyor ve internette yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. Üretiminin zorluğu sebebiyle, eğri hatların beton tasarımlarda kullanılması ürüne bir artı değer katmaktadır.

Nasıl?

Kutu içerisinde bulunan C ve I modüller ’’yarı tasarlanmış beton ürün kalıbı’’ olarak tariflenebilir. Evde üretimin zor olduğu modüler kalıplar fabrika ortamında üretilmiş ancak bunların bir araya getirilmesi kullanıcıya bırakılmıştır. Böylece kalıp üretimi kullanıcı için kolaylaştırılmıştır.

Malzeme

Modüler kalıplar 30 cm kalınlığındaki strafor malzemeden fabrikada cnc cihazında kesilerek üretilir. Kullanıcı kendi tasarımı doğrultusunda bu modülleri bir araya getirir. C modül için  r:10 cm çap, kalınlık 3 cm;  I modül için taban ölçüleri  3×10 cm , h:30 cm’dir.

Kutu içeriği

Kutu içerisindeki malzemeler; tasarım malzemeleri, kalıp oluşturma malzemeleri,harç malzemeleri, montaj malzemeleri ve yardımcılar olarak 5 gruba ayrılmıştır. Kutu içindekilerin haricinde gerekli malzemeler de belirtilmiştir.

1 kişi tek başına üretebilir

’’curve design&do it yourself’’  seti bir profesyonelden yardım almadan tek kişi tarafından uygulanabilir. Atölye ortamında kalıp oluşumu dahil 1 günde imal edilebilir. Yalnızca montaj aşamasında hiza alırken 1 kişinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygulaması kolaydır

Hazır modüller kalıp için harcanan süreyi minimize ederken tasarımın çeşitliliğini de sağlar. Tek çeşit malzeme kullanımı, yalın ve modern tasarımlar ortaya çıkarırken uygulamayı da kolaylaştırır. Ürünler monolitiktir, birleşim detayı yoktur.

Sağlamdır

Kırpılmış cam elyaf beton veya şapa katkı olarak atıldığında elyaf lifler beton veya şap harcı içinde üç boyutlu donatı sistemi oluştururlar. Betondaki mikro fiber elyaf donatı sayesinde beton prizini aldığında mikro çatlakların oluşması engellenmiş olur. Ürünler amaçlarına uygun sağlamlıkta olur.

Çeşitlenebilir

Paketin içindeki malzemelerle birden fazla çeşit ürün üretilebilme potansiyeli, kullanıcıya seçim yapma ve tasarlama şansı sunar. Bu, ürünün tercih edilme sebeplerinden olacaktır.

Maliyeti düşüktür

Kalıp malzemesi olan strafor kolay bulunan ve ucuz bir malzemedir. Set maliyetini oldukça düşürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın