UIA 2030 Award’da Finale Kalan Projeler Açıklandı

International Union of Architects (UIA)’nın UN-HABITAT ile ortaklaşa düzenlediği UIA 2030 Award’da bölgesel finalistler açıklandı. Finale kalan projeler arasında PAB Mimarlık tarafından tasarlanan Gökçeada Lise Kampüsü de bulunuyor. 

Ödül, altı kategoride, iki yılda bir, BM-Habitat Dünya Kent Forumu ile senkronize olacak şekilde verilecek. Ödüle, dünyanın dört bir yanından hem tasarım kalitesi yüksek hem de BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ile uyum gösteren inşa edilmiş projeler başvurabiliyor.

Her bir kategoride ödül kazananların duyurusu, Haziran 2022’de Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek BM-Habitat Dünya Kent Forumu’nda yapılacak.

Ödül Kategorileri

1. Açık Kategori: Mimarlığın ve yapılı fiziksel çevrenin birçok yönden sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunduğunu kabul ederek, Küresel Hedefler’in gerçekleşmesine en önemli katkıyı yapan proje verilecek.

2. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi: Bu kategoride ödül, SKH7’nin Hedef 7.3’ünü destekleyen ilkelerle tutarlı olarak enerji verimliliği oranının iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunan ve tasarım kalitesini gösteren bir projeye verilecek.

3. Yeterli, güvenli ve uygun fiyatlı konut: Bu kategoride ödül, SKH11’in Hedef 11.1’ini destekleyen ilkelere uygun olarak erişilebilir, yeterli, güvenli ve uygun fiyatlı konut üretimine önemli ölçüde katkıda bulunan bir projeye verilecek.

4. Katılımcı, arazi kullanımı açısından verimli ve kapsayıcı planlama: Bu kategoride ödül, SKH 11’in Hedef 11.3’ünü destekleyen ilkelerle uyumlu, katılımcı, entegre, arazi kullanımı açısından verimli ve kapsayıcı insan yerleşimi planlamasının sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunan bir projeye verilecek.

5. Yeşil ve kamusal alana erişim: Bu kategoride ödül, SKH11’in Hedef 11.7’sini destekleyen ilkelerle tutarlı olarak herkes için güvenli, kapsayıcı ve erişilebilir yeşil ve kamusal alana erişim sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunan bir projeye verilecek.

6. Yerel malzemelerin kullanılması: Bu kategoride ödül, SKH11’in Hedef 11.c’yi destekleyen ilkelerle tutarlı olarak, yerel malzemeler kullanılarak sürdürülebilir ve dayanıklı binalar inşa etmeye önemli ölçüde katkıda bulunan bir projeye verilecek.

Finalistler

Kategori 1: Açık Kategori

• Salez Agricultural Centre, Andy Senn Architekt BSA SIA, (İsviçre – UIA Bölge I)
• Enghaveparken, Climate Park, Tredje Natur / Third Nature, (Danimarka – UIA Bölge I)
• LIFE CerSuds: Ceramic Sustainable Urban Drainage System, Eduardo De Miguel; Enrique Fernández-Vivancos (Cátedra Cerámica Valencia UPV) / Javier Miras; Jorge Corrales (Instituto de • Tecnología Cerámica de Castellón), (İspanya – UIA Bölge I)
• Red Deer College Polytechnic Student Residence, Reimagine Architects Ltd. (formerly Manasc Isaac Architects Ltd.) (Kanada – UIA Bölge III)
• Village Lounge of Shangcun, SUP Atelier of THAD, Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University (Çin – UIA Bölge IV)
• Warm Nest Project of Zoige, China Southwest Architectural Design and Research Institute Corp. Ltd. (Çin – UIA Bölge IV)
• Naidi Community Hall, CAUKIN Studio (Fiji – UIA Bölge IV)
• Green field Factory of Karupannya Rangpur Ltd., Nakshabid Architects (Bangladeş – UIA Bölge IV)
• Beaufort West Clinic, Gabriel Fagan Architects (Güney Afrika – UIA Bölge V)
• Start Somewhere, Start Somewhere (Social Ltd.) (Kenya – UIA Bölge V)
• A music platform in the township of Cape Town. Innovating Eco-construction for People, Building for Climate (Güney Afrika – UIA Bölge V)

Kategori 2: Enerji Verimliliğini İyileştirilmesi

• Karoline Goldhofer Daycare Centre, Heilergeiger Architekten und Stadtplaner BDA (Almanya – UIA Bölge I)
• Huaira, Diana Salvador – Javier Mera (Ekvador – UIA Bölge III)
• Gaobeidian Railway City Sustainable Demonstration Pavilion, SUP Atelier of THAD, Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University (Çin – UIA Bölge IV)
• Indoor Playground and Assembly Hall of Yueyang County No.3 Middle School, SUP Atelier of THAD, Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University (Çin – UIA Bölge IV)
• Thang House, VTN Architects (Vietnam – UIA Bölge IV)

Kategori 3: Yeterli, Güvenli ve Uygun Fiyatlı Konut

• Transformation of an Office Building into a Straw and Wood Student Residence in Paris, NZI Architectes (Fransa – UIA Bölge I)
• Grow Your House, Lucila Aguilar Arquitectos (Meksika – UIA Bölge III)
• Home modification for low-income Families, Domat (Hong Kong – UIA Bölge IV)
• AgriNesture, H&P Architects (Vietnam – UIA Bölge IV)
• Regeneration of residential buildings in Guanzhong, Red Brick Dwellings in Ezi Village, Xianyang, College of Architecture, Xi’an University of Architecture and Technology (Çin – UIA Bölge IV)
• Wallah’s House, Zohaib Zuby | Architectural Design Research Lab (Pakistan – UIA Bölge IV)
• Star Homes, Ingvartsen Architects (Tanzanya – UIA Bölge V)

Kategori 4: Katılımcı, Arazi Kullanımı Verimli ve Kapsayıcı Planlama

• Housing Upcycle Program, Barrio Mugica of Buenos Aires, Special Project Unit Barrio Padre Carlos Mugica, Buenos Aires City Government (Arjantin – UIA Bölge III)

Kategori 5: Yeşil ve Kamusal Alana Erişim

• Climate Adaptation Kokkedal, Schønherr A/S (Danimarka – UIA Bölge I)
CopenHill, BIG-Bjarke Ingels Group (Danimarka – UIA Bölge I)
Löyly, Avanto Architects (Finlandiya – UIA Bölge I)
Gökçeada Lise Kampüsü, PAB Mimarlık (Türkiye – UIA Bölge II)
• The tropics and the built landscape Urban Center of Medellin Colombia (El trópico y el paisaje construido Centro tradicional urbano de Medellín Colombia), AEU Arquitectos (Peru – UIA Bölge III)
• Construction of a Park in the Infonavit Unit, Quintanilla Arquitectos (Meksika – UIA Bölge III)
• Gran Canal Linear Park, (Parque Lineal Gran Canal), 128 Arquitectura y Diseño Urbano: Fernando Tepichín Jasso (Meksika – UIA Bölge III)
• Co-creation of Urban Spaces by the Nobogonga River, Co.Creation.Architects (Bangladeş – UIA Bölge IV)
• Eco-Restoration, Chakkarpur-Wazirabad Bundh, VSPB ASSOCIATES | Architects, Urban Designers, Landscape Architects, Planners (Hindistan – UIA Bölge IV)
• Revitalization of Rasulbagh Children’s Park, SHATOTTO architecture for green living (Bangladeş – UIA Bölge IV)
Big Air Shougang, Architectural Design & Research (Çin – UIA Bölge IV)

Kategori 6: Yerel Malzemelerin Kullanılması

• Wadden Sea Centre, Dorte Mandrup A/S (Danimarka – UIA Bölge I)
• Salez Agricultural Centre, Andy Senn Architekt BSA SIA (İsviçre – UIA Bölge I)
• Kiln Tower in Rammed Earth, Boltshauser Architekten AG (İsviçre – UIA Bölge I)
• House of Dreams, Insitu Project (Çin – UIA Bölge IV)
• Tea Leaf Market of Zhuguanlong, SUP Atelier of THAD (Çin – UIA Bölge IV)
• Vedana Restaurant, VTN Architects (Vietnam – UIA Bölge IV)
• S Space, H&P Architects (Vietnam – UIA Bölge IV)
• Extension of the Lamdon Model High School in Zanskar, Atelier Tanka (Hindistan – UIA Bölge IV)

Etiketler

Bir cevap yazın