CopenHill Enerji Santrali ve Kentsel Rekreasyon Alanı

CopenHill Enerji Santrali ve Kentsel Rekreasyon Alanı

CopenHill; üstünde kayak pisti, yürüyüş rotası ve tırmanma duvarı bulunan yeni nesil bir enerji santrali.

BIG-Bjarke Ingels Group, SLA, AKT, Lüchinger+Meyer, MOE ve Rambøll ekipleri iş birliğinde tasarlanan yapıya dair:

Santral bu haliyle keyif almaya dair hazcı bir sürdürülebilirlik nosyonunu somutlaştırırken, Kopenhag şehrinin 2025’te Dünya’nın ilk karbon sıfır şehri olma hayaline paralel bir program yükleniyor. Kentsel rekreasyon alanı ve çevre eğitim birimi ile CopenHill, sosyal bir altyapıyı mimari bir sembole dönüştüren 41,000m2’lik bir atık yakma ve enerji üretim tesisi.

CopenHill ilk günden beri planlanan sosyal etkileri ile kamusal bir altyapı projesi olarak ele alındı. Yanındaki 50 yıllık atık enerji santralinin yerini alan CopenHill’in yeni atık yakma tesisleri, atık yakımı ve enerji üretimindeki en son teknolojileri entegre ediyor. Su kenarındaki konumundan dolayı su kayağından go-kart yarışlarına kadar türlü ekstrem sporların yapıldığı alandaki yeni enerji santrali; kayak, yürüyüş ve tırmanışı da heyecan sevenlerin yapılacaklar listesine ekliyor.

Enerji santralinin iç hacimleri, yapının içindeki makinelerin yüksekliklerine göre pozisyon alarak çatıdaki kayak pistine uygun bir eğim oluşturuyor. İleri seviye kayakçılar; Olimpik half pipe* pisti uzunluğundaki yapay kayak pistini, free style** için tasarlanan alanı veya slalom rotasını kullanabiliyor. Çocuklar ve başlangıç seviyesindeki kayakçılar ise daha alçak eğimlerde pratik yapıyor. Kayakçılar tepeye teleski ile veya yapının içinde 24 saat işleyen çöp fırınına bir anlık göz atabilmelerini sağlayan cam asansör ile çıkabiliyor.

*,** Kayak branşının temel hareket ve teknikleri için: https://www.olimpikbranslar.com/portfolio/kayak-alp-disiplini/

Etiketler

Bir cevap yazın