CopenHill Enerji Santrali ve Kentsel Rekreasyon Alanı

CopenHill Enerji Santrali ve Kentsel Rekreasyon Alanı

CopenHill, atıkları yakarak enerjiye dönüştüren ve üstünde kayak pisti, yürüyüş rotası ve tırmanma duvarı bulunan yeni nesil bir enerji santrali.

BIG-Bjarke Ingels Group, SLA, AKT, Lüchinger+Meyer, MOE and Rambøll ekipleri işbirliğinde tasarlanan yapıya dair:

Bu haliyle santral, keyif almaya dair hazcı bir sürdürülebilirlik nosyonunun somutlaştırırken, Kopenhag şehrinin 2025’te Dünya’nın ilk karbonsuz şehri olma hayaline paralel bir program yükleniyor. CopenHill, kentsel rekreasyon alanı ve çevre eğitim birimi ile, sosyal bir altyapıyı mimari bir sembole dönüştüren 41,000m2’lik bir atık yakma ve enerji üretimi tesisi.

CopenHill ilk günden beri planlanan sosyal yan etkileri ile kamusal bir altyapı projesi olarak ele alındı. Yanındaki 50 yıllık atık enerji santralinin yerini alan CopenHill’in yeni atık yakma tesisleri, atık yakımı ve enerji üretimindeki en son teknolojileri entegre ediyor. Su kenarındaki konumundan dolayı, sanayi tesislerinin yanında, su kayağından go-kart yarışlarına kadar türlü ekstrem sporların yapıldığı alandaki yeni enerji santrali, kayak, yürüyüş ve tırmanışı da heyecan sevenlerin yapılacaklar listesine ekliyor.

Enerji santralinin iç hacimlerinin içerideki makinelerin yüksekliklerine göre hassas bir şekilde pozisyon almaları ve organize olmaları, çatıda kayak pistine uygun bir eğim oluşturuyor. En üstte ileri seviye kayakçılar Olimpik half pipe* pistinin uzunluğuyla aynı uzunlukta yapay bir kayak pistinden kayabilir, free style** için tasarlanan alanı deneyebilir veya slalom rotasını izleyebilirken çocuklar ve başlangıç seviyesindeki kayakçılar ise daha alçak eğimlerde pratik yapabiliyor. Kayakçılar tepeye teleski ile veya 24 saat işleyen çöp fırınına bir anlık göz atabilecekleri cam asansör ile çıkabiliyor.

*,** Kayak branşının temel hareket ve teknikleri için: https://www.olimpikbranslar.com/portfolio/kayak-alp-disiplini/

Etiketler

Bir cevap yazın