Tarihi Rami Kışlası “Rami Kütüphanesi” Oldu

Tarihi Rami Kışlası Cuma günü gerçekleşen resmi açılış töreni ile birlikte yeniden işlevlendirilerek kentin kültür sanat yaşamına “Rami Kütüphanesi” olarak kazandırıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında kütüphane fonksiyonu kazanan Rami Kışlası her yaştan kullanıcının taleplerine cevap verecek nitelikte bir kompleks olarak tasarlandı. Bebek-çocuk kütüphanesi, gen. kütüphanesi, yetişkin kütüphanesi, ihtisas kütüphaneleri, arşiv yapısı, kafe ve atölye alanları, tiyatro salonu ve galeri mekanları ile birlikte toplam 4200 kişilik oturma kapasitesine sahip bir alan olarak ön plana çıkıyor.

Rami Kütüphanesi yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Günün her saati kullanıcılarına hizmet vermesi planlanan Rami Kütüphanesi’nin avlu kısmı ise “Millet Bahçesi” olarak tasarlanmış. Yapının avlu kısmında hayata geçirilen yeni kullanım ve peyzaj projesinde ise genç ve dinamik bir tasarım ofisi olan caps.’in imzası yer alıyor. Projenin marka kimliğinin oluşturulması aşamasında da studio.ta’dan Tolgahan Akbulut’un ismi ön plana çıkıyor.

36 bin m²’lik kapalı alan, 51 bin m²’lik yeşil alan ve 4200 kişilik oturma kapasitesi sahip Rami Kütüphanesi haftanın her günü ziyaret edilebilir. Rami Kütüphanesi’ne toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için T4 Topkapı – Mescid-i Selam Tramvay Hattı kullanılarak Rami durağında inmek gerekiyor.

Rami Kütüphanesi Peyzaj Projesi

Rami Kütüphanesi – Ulusal Arşiv Binası

Etiketler

Bir yanıt yazın