Metro, Bakanlar Kurulu’na Geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, ancak yüklenici firmanın sıkıntıya düşmesi nedeniyle durma noktasına gelen Göztepe, Poligon, Üçkuyular metro çalışmaları için istenen keşif artışı talebi, pazartesi günü Bakanlar Kurulu gündemine gelecek.

Konuyla ilgili gelişmeleri öğrenmek amacıyla Ankara’ya giden Başkan Aziz Kocaoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile bir görüşme yaptı.

Bakan Güler ile görüşmesi 45 dakika süren Başkan Kocaoğlu, “Sayın Bakanımız konuyu pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na götüreceğini söyledi” dedi.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sayın Bakan ile metro inşaatına ilişkin onay bekleyen ikinci keşif artışı talebimizi görüştük. Kendileri konuyu pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na götüreceğini söyledi. İlgi ve destekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 istasyonu kapsayan ikinci etap metro inşaatında yapılan harcamaların ardından yüzde 40’lık keşif artışı talebiyle Nisan sonunda İzmir Valiliği’ne başvurmuştu. 

İhaleleri yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bostanlı ve Çiğli dereleri üzerine “kesintisiz ve rahat ulaşım” sağlanması için 6 karayolu köprüsü yapacak. Yapım ihalesi gerçekleştirilen köprüler, yer tesliminin yapılmasının ardından 150 günde tamamlanacak. Köprülerin yapımı sırasında, dere yataklarının bazı bölümleri ise imar planına uygun hale getirilerek genişletilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın