Mekanın Ruhu: La Tourette Manastırı

Film yapımı şirketi Spirit of Space, La Tourette Manastırı (Couvent Sainte-Marie de la Tourette) ile ilgili hazırladıkları filmi yayınladı.

Sainte Marie de La Tourette, Le Corbusier from Spirit of Space on Vimeo.

Le Corbusier’nin Lyon yakınlarındaki Eveux-sur-l’Arbresle’de inşa ettiği eseri ilgili video, bizleri manastırda bir gezintiye çıkarıyorken aynı zamanda mimari tasarımda doğal ışığın kullanımının önemini vurguluyor.

Rahip Marie-Alain Couturier, Le Corbusier’yi manastırın yapımı için görevlendirdiğinde ondan isteği “yüz beden ve yüz kalp için sessiz bir ev yarat” olmuş. Lyon’daki La Tourette Manastırı, doğanın ortasında ormana açılan bir vadide bulunuyor. Tapınağın insan temelli olmasında, insanların hareketlerine (ibadet, dolaşım) bağlı olarak şekillenmesinin temelinde 13. yüzyılda kurulan Dominikan Tarikatı’nın kuralları yatıyor.

19 Ekim 1960 yılında açılan La Tourette Manastırı, kapalı bir iç mekan yaratan dört dikdörtgen yapıdan oluşuyor. Tepenin kenarında duran kompakt hacim kiliseye ev sahipliği yapıyor. Diğer üç kanatta öğretmenler ve öğrenciler için 100 yatak odası, derslikler, bir çalışma salonu, dinlenme odası, kütüphane ve yemekhane bulunuyor.

La Tourette Manastırı, 2016 yılında Le Corbusier’in 17 binası ile birlikte modern mimarlık hareketinde katkılarından dolayı Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Spirit of Space’in Videolarından Bazıları

Holy See Vatican Chapels (Venedik Mimarlık Bienali)

Bruder Klaus Field Şapeli


Domino Şeker Fabrikası

Etiketler

Bir yanıt yazın