Kışla’daki Kent Müzesi Şiddet Hafızası Üzerine Oturtulamaz

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği, Topçu Kışlası'nda kent müzesi yapılmasına karşı çıkarak "ne kışla, ne müze, ne de başka bir bina, sadece park istiyoruz" dedi.

Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın yeniden inşası ve içine kent müzesi yapılmasına bir tepki de Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneğinden geldi.

Yeniden inşası öngörülen Topçu Kışlası’na Başbakan Erdoğan, önce AVM ve rezidans yapılacağını söylemişti; Gezi Direnişi’nin ardından ise kent müzesi yapılabileceğini belirtti.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği, “ne kışla, ne müze, ne de başka bir bina, sadece park istiyoruz” başlıklı açıklamasında halkın serbestçe kullandığı Gezi Parkı’nın yok edilmesine izin verilmemesi gerektiği belirtildi.

“Kent müzeleri kentin farklı unsurlarını bağlayan sağlam bir halattır” denen açıklamada, İstanbul Kent Müzesinin Taksim’de gerçekleşen saldırı ve şiddet hafızası üzerine oturtulmaya çalışılması kınandı.

“Parklar, müzeler birbirinin yerine konulamaz değerdedir. Parklar kentlerin ciğerleridir, ciğerlerimiz olmadan nefes alamaz, yaşayamayız.”

Müzeler nasıl kurulur?

Açıklama şöyle devam etti:

“Kent müzeleri dünyanın her yerinde ve Türkiye’de de giderek kentsel yaşamın en önemli unsurlarındandır. Müzeler, çocuk, yaşlı genç herkes için önemli bir buluşma, öğrenme, paylaşma, hatırlama mekânlarıdır. İstanbul tarihi, doğal ve kültürel mirası ile eşsiz bir kent. İstanbul’u biricik yapan bu miras, kent müzesinde, burada yaşayan insanların geçmişte ve bugün yarattıkları yaşam kültürünün tüm renklerinde yansıtılmalıdır.

“Kent müzeleri paylaşımcı, demokratik, katılımcı olur. Kent müzelerinin en önemli özelliklerinden birisi de geçmişi koruyarak aktarması, bugünün şahitliğini yapması, yaşadığımız çevrenin bugünü ve geleceği için alternatif senaryolar sunabilmesi, kentsel gündemlerin tartışmaların merkezinde olması, eleştirel olabilmesidir.

“Kent müzeleri sadece geçmişe ait birtakım eşyaların sergilendiği nostalji mekânları değildir. Kentin tüm sahiplerinin toplumsal ve kentsel tarihinin şahitleridir. Kentsel düzenlemeler için birer forum merkezidirler. Kent müzelerinin sahibi sadece o kentte yaşayanlardır. Dolayısı ile kent müzesi kurulmasından söz ederken:

* Hangi kurumun kuracağı,

* Nasıl kurulacağı,

* Nereye kurulacağı,

* Nasıl işletileceği,

* Bina seçimine nasıl karar verildiği,

* Mekânın kentsel hafızadaki yeri,

* Kurulma süreçlerinde işletilen demokratik katılım mekanizmaları,

* Müze içeriğinin dayandığı bilimsel zemin müzenin gerçek bir kent müzesi olmasında belirleyicidir. 

Etiketler

Bir cevap yazın