Altın Boynuz’da İstanbul’un Mahalle Kültürünü Yaşatacak

Altın Boynuz olarak da bilinen Haliç'e Hilton Garden Inn Oteli ile giren Alman ortaklı Amplio, şimdi de bölgede eski İstanbul mahallesini yaşatacak bir dönüşüm projesi yapmak için çalışmalara başladı

25 yıl yurtdışında farklı ülkelerde otel yatırımlarıyla başarılı bir performans sergileyen Amplio Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, yatırım yapmaya ikna ettiği Alman ortağı ile birlikte Türkiye’de de bu başarısını sürdürüyor. İlk yatırım olarak İstanbul Haliç’teki Hilton Garden Inn’i geçen yılsonunda hayata geçiren Alaeddin Babaoğlu, birçok yatırımcının gözünden kaçırdığı bölgede yeni bir dönemin başlamasına da öncülük ediyor.

Otelin arsasını 2008 yılında satın aldıklarını ve inşaata başladıklarını hatırlatan Alaeddin Babaoğlu, “4 bin metrekarelik bu arsayı 3 yıl kimse almamıştı. O dönemde Beyoğlu Belediyesi bize çok yardımcı oldu. Ama arsayı Kiptaş’tan satın aldık ve 8 milyon dolar para ödedik” dedi. Birçok kişinin bu fiyatı yüksek bulduğunu ve bu arsada otel yapılamayacağını söylediğini hatırlatan Alaeddin Babaoğlu, “Herkes orada otel olmaz dedi. Ama biz Türkiye’ye iş oteli zinciri kurmak için geldik. Bize göre Haliç de bu yatırımın yapılabileceği ideal yerlerden biriydi. Hilton yöneticilerini bile burada yatırıma ikna ettik” dedi.

Körfez sermeyesi bekliyor
Arsa bedeli dışında projeye 80 milyon dolarlık yatırım yaptığını anlatan Alaeddin Babaoğlu, şunları söyledi: “Geldiğimiz noktada otelde doluluk oranımız çok yüksek. Birçok ülkeden yabancı konukları burada ağırlıyoruz. Bizim yatırımımızın ardından bölgede 3 otel inşaatı daha sürüyor. Bu da bizim ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor” dedi. Türkiye’ye gelirken 20 otel hedefleri olduğunu ama 2008 krizinin bu hedefe darbe vurduğunu ifade eden Alaeddin Babaoğlu, “Bu hedefimiz devam ediyor. Körfez’den fonlarla görüşüyoruz. Mütekabiliyet yasası değişirse gelebilirler. Başka yatırımlar da olabilir. Ama otel markası olarak yine Hilton’u tercih ederiz” diye konuştu.

Haliç’in ruhuna uygun olacak
Alaeddin Babaoğlu, kentsel dönüşüm projeleriyle de ilgilendiklerini belirterek, “Mahalleler bazında konut projeleri yapacağız. Bunun için yine Haliç’te bir pilot bölge seçtik. Burada eski mahalle kültürünü yaşatacağız” dedi. Babaoğlu, kentsel dönüşüm kanunuyla birlikte bu dönüşümün daha kolay hale geleceğini belirterek, şunları aktardı: “Haliç çok iyi gelişiyor. Milli Arşiv bitmek üzere, Emre Arolat’ın yaptığı kültür merkezi açılıyor, bir müze daha geliyor, üniversiteler yapılıyor ve ofis projeleri geliştiriliyor. Fakat Haliç’in dünyada bir benzeri daha yok. Biz mahalle ölçeğinde Haliç’in ruhuna uygun konutlar yapmak istiyoruz. 25 bin metrekarelik bir alanda proje yapacağız. İçinde sanat okulu, bakkal, kasap, manav, aktar, terzi ve kunduracı gibi eski tarz dükkânlar bulunacak. Güvenlik olacak ama düdüklü mahalle bekçileri güvenliği sağlayacak. Tam bir mahalle olacak. Burada her gruptan insanlar bir arada oturabilecek.”

YEŞİL PROJESİYLE ÖDÜL KAZANDI
İlk projesi olmasına rağmen Hilton Garden Inn ile iki büyük başarı yakalayan Amplio, Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikasını alırken, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen yarışmada, otel kategorisinde birincilik ödülü aldı. Proje aşamasından itibaren yeşil bina kriterlerine uygun şekilde tasarlanan otelde 5 milyon lira ek yatırım yapıldı.

‘Gözümüzü dolar bürümesin’
Alaeddin Babaoğlu, kentsel dönüşüm projesi yaparken, vatandaşların mutluluğunun esas alınması gerektiğini belirterek, “Gözümüzü dolarlar bürümemeli. Yatırımcılar da vatandaşlar da müşterek paydada buluşabilmesi. Yasa çıkarsa dönüşüm kolaylaşacak ve sona kalıp çok hisse almak isteyenleri engelleyecek”
dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın