Yarışma Duyurusu: “Telli Dolap ve Ekmeklik” Tasarım Yarışması

PMMOB İçmimarlar Odası’nın düzenlediği "Telli Dolap ve Ekmeklik" Tasarım Yarışması'nın dijital teslimi için son tarih 31 Eylül.

“Telli Dolap ve Ekmeklik” Tasarım Yarışması*

PMMOB İçmimarlar Odası’nın düzenlediği “Telli Dolap ve Ekmeklik” Tasarım Yarışması, toplumun mutfaklarda, espresso makinesi, yoğurt makinesi, ekmek yapmak için hamur yoğurucu ve buharlı pişirici, çorba karıştırıcı ve mutfak robotu var olduğu halde nostalji yaşamak için telli dolap ve ekmekleri koymak için açılır kapaklı ekmeklik tasarımı konu ediliyor. Projelerin dijital teslimi için son tarih 31 Eylül.

Yarışmanın Organizasyonu:
Yarışma organizasyonun genel koordinasyonu, PMMOB İçmimarlar Odası Genel Merkezi’ni temsilen PMMOB İçmimarlar Odası yöneticilerinin atadığı yetkililerden kurulu komite tarafından yürütülür.

Yarışmanın Türü ve Şekli:
Yarışma tek aşamalı ulusal bir “fikir projesi” yarışmasıdır. Yarışma, Patagonya’da düzenleniyor olsa bile Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nde profesyonel/akademik yaşamına devam eden ve tüm içmimarların katılımına açık bir ulusal fikir projesi yarışmasıdır. Yarışmaya katılım için temel koşul içmimarlık lisans dercesine sahip olmaktır. Yarışma sonucunda 3 başarı ödülü sahiplerini bulacaktır.

Yarışmanın Amacı:
Nostalji olsun, yarışma olsun. İşte öyle.

Yarışmanın Yeri ve Özellikleri:
Tasarlanacak “Telli dolap”, herhangi bir konutun içine yerleşecek bir modül olarak tasarlanacaktır. Yarışmacı, modülün yapısal ve mekânsal özelliklerini çalışırken bahsi geçen tellerden bir, ya da birkaçına karşı kullanımını öngörerek tasarım yapabilecektir. Modülün cevap vereceği durumların sayısı ve kapsamı tercih sebebi olacaktır. Kullanılacak telin aralığı yarışmacıya bırakılmıştır. Ekmeklik, içine bir buçuk ekmek alacak şekilde olmalıdır.
Ekmeğin duruş şekli ve mümkünse içinde tuğra ya da Atatürk’ün imzası işlenmiş telli dolabın tel detayları da önemlidir.

Ekmekliğin üzerine evde İngilizce bilen biri olsa da olmasa da yine de özel bir fontla “BREAD” yazması şarttır.

Yarışmaya Katılım Koşulları:
– Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden ve içmimarlık lisans dercesine sahip profesyonel ve akademisyenlerin katılımı uygundur.
– Yarışmacının PMMOB İçmimarlar Odası üyesi olması gerekmektedir.
– Her yarışmacı birden fazla projeyle katılabilir. Ne kadar vaktiniz varsa artık.
– Yarışmaya katılım ücretsizdir. Ödül durumu sonucu değiştirebilir.
– Yarışmaya katılan projelerin yayım hakları PMMOB İçmimarlar Odası’na aittir. Ne yapacaksak artık onları.
– Katılımcıların ağır işsiz olmaları şarttır. Oda olarak onlara iş imkânı yaratmamakta Mimarlar Odası’ndan aşağıda kalır yanımız yok. İşte Türkiye’nin en büyük eksikliklerinden biri olan telli dolap ve ekmeklik tasarımı yarışması düzenledik. Covid veya herhangi bir pandemi durumunda genel merkez yememiş içmemiş panik odası yarışmasını düzenlemiş biz de altta kalmayalım dedik.

Yarışmacıların Teslim Etmesi Gereken Belgeler:
Proje tesliminde dikkate edilmesi gereken unsurlar:
– Tasarımın 1 adet A4 sayfada senaryo metni teslimi,
– Modülün 1/20 yerleşim ve tavan planları ve tüm iç cephelerin kesitleri teslimi,
– Modülün belli başlı yerlerinden 1/10 ve 1/5 detay teslimi, hatta ekmeklik 1/1 olacak. Vida detayları eksiksiz olacaktır. Eğer sıkıyorsa 2/1 detay da çizilebilir. Tel için 5/1 olsun mesela.
– 3 boyutlu görsellerin teslimi
– Dosyaların .dxf formatındaki modelleri. Ayrıca render motorunda kullandığınız malzeme kütüphanesini de gönderin biz de arşiv yapalım.

Proje Teslimi:
Yarışmacılar teslim projelerini [email protected] adresine e-posta olarak teslim edeceklerdir. Projeler 50 MB geçmeyecek (ancak arşivlik hazır render kütüphanesi atacaksanız wetransfer ile gönderilecek 5-10 GB bile olur) şekilde düzenlenmelidir.

Değerlendirme Prensipleri
Tasarımın;
– Tasarımın kurgusu ve özgünlüğü; telin durumu, ekmeğin nasıl konumlandığı
– Kullanıcıya, işleve ve ihtiyaçlara uygunluğu; kapağın kapandığı zaman gelen tok ses mesela
– Uygulanmasa da olurluğu.
– Yapısal/sistemsel yaklaşımlar (sağlamlık, bir araya geliş ve bitiş detayları) ve Instagram’a konsa alınacak layk sayısı
– Tasarımın ve sunumun bütünlüğü (tasarım dili ve yaklaşımının bütünlüğü); Ekmekliğim dolabın içine sığabilitesi.
– Sunum. Süsleme filan.

Jüri Üyeleri ve Raportörlerin İsimleri:
Danışman Jüri Üyeleri belirlenecek.

Asil Jüri Üyeleri belirlenecek. Biz de bilmiyoruz kimler jüri olur daha. Asıl jürileri belirlemek daha zor olacak.

Yarışma Takvimi
Yarışma ilanı: 22.05.2020
Soru – cevap dönemi: 18 – 19.05.2019 (Tarihin geçmiş olması sizin probleminiz)
Projelerin dijital teslimi için son tarih: 31.09.2020
Jüri değerlendirme: 31.09.2020
Sonuçların açıklanması: 31.09.2020 (Aynı gün hallederiz hemen belli olur zaten)

Yarışma Sonuçlarının İlan Şekli:
Yarışma, www.icmimarlarodasi.org.pat, www.arkitera.com, www.yapi.com.tr, ve bu kurumların sosyal medya kanalları üzerinden duyurulmaktadır. Bunların hiçbiri yayınlamazsa bizim kendi kişisel Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip edin. Takipçimiz artsın.

Ödüller:
İlk 3 projeye başarı ödülü verilecektir. Birincilik ödülü -100TL, ikincilik ödülü -50TL ve üçüncülük ödülü -25TL para ödülü̈ ve tüm katılımcılara katılım sertifikası takdim edilecektir.

Ancak sertifikayı .jpeg olarak atacağız kendileri çıktı alsınlar artık. Posta masrafı da olmaz.
Karışıklık olmaması adına ödül alanlar için IBAN numaramız iletilecektir. Yani ödül alanlar yukarıdaki paraları bize ödeyeceklerdir. Başına o yüzden ödül tutarlarının başına “eksi” yazdık.

(*) PMMOB, Patagonya Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin kısaltmasıdır. Böyle saçma bir yarışma düzenleyen ve ödülleri bu şekilde uygun gören, ayrıca daha ortalıkta jüri yokken yarışma açan iç mimarlar odası zaten olsa olsa Patagonya’dadır. Burası bir devlet bile değildir. Şili ve Arjantin’in güneyindeki bölgedir. Arjantin’deki Rio Colorado ile Şili’deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazı’nın kuzeyi arasında kalır. İşbu metnin yazarı kendisi korktuğundan değil, Odaların bu kötü fikirlerine rağmen Odalar’ın yine de isimleri zarar görmemesi için takma isim kullanmıştır. Adı üzerine hicivdir. Abartıdır. Her ne kadar köklü bir kurum olsa da beceriksiz yöneticiler yüzünden Odalar Patagonya’da bu tür hicvedilecek garipliklerle dolu olabilir, aynı şekilde, bütçesiz ve imkânları kısıtlı odalarımız üyeleri ve yöneticileri ile harikalar da yaratabilir.

Evet, amaç ironi yapmak. Yarışma açmak zor, zaten bütçe yok. Ancak Hayvanat Bahçesi Girişi Kapısı, Panik Odası ya da elle çizilmesi şart koşulan cephe tasarımları gibi konularda ve olmasa da olur ödüllerle zaten durumları iç acıcı olmayan mimar ve iç mimar meslektaşları üzmesek iyi olur.

Öyle yarışma ilanına böyle cevap verilir. Kimse kızmasın.

Bu duyuru bir ironidir ve yayıncının herhangi bir sorumluluğu yoktur. Tekzip yayınlanabilir. Patogonya’da yer yerinden oynayabilir.

Hatta mümkünse tartışalım. İç Mimarlar Odası neden panik odası tasarımı yarışması düzenler şu günlerde. İşbu yazı bu tartışmayı açacaksa amacına ulaşmış demektir. Eleştiri önemlidir.

Etiketler

7 yorum

 • Omer Yilmaz says:

  Menemen Kubilay Kültür Merkezi, Elbistan Kent Meydanı, Mars 2050…

  Kamu İhale Kanunu’nu hiçe sayan İdareler, toplanmadan yapılan jüriler, Skype’tan bir kişinin gönlünce katıldığı jüriler derken iyice bilmemnesi çıktı işin.

 • MUHARREM SUBAS says:

  Panik odası tasarımı gayette güzel düşünülmüş bir Proje bugün düşünülmeyek de ne zaman düşünülecek .kurumu ve T.M.O.B ile dalga geçmeniz de hiç hoş olmamış .neyi eleştirdiğinizi ve neyi savunduğunuzu anlamış değilim . Arkitera nasıl böyle bir yazıyı yayına alır oda ayrı bir kafa karıştırıcı bir durum..

 • Omer Yilmaz says:

  #ArkiteraGibiBirKurumdanBeklemezdim

 • fazıl akdağ says:

  @Muharrem Subas Türkçe kullanımı konusunda Demet Akalınla kapışır. Yazar/lar/ın ellerine sağlık çok kaliteli ve haklı bir eleştiri yazısı olmuş kahkahalarla okudum.

 • fazıl akdağ says:

  Ha bir de yazarlar yazıların başına yazıyı okuyabilmek için gereken en düşük IQ seviyesini yazsalar da BAĞZI okurlar zamanlarını boşa harcamasa harika olur.

 • Herdem Süer says:

  İçmimarlar Odası eleştirilemez! Kendinize gelin! İçmimarlar Odası’na nasıl olurda ironi yaparsınız? Vatan hainleri! Ne var yani 1750₺ ödül vermişlerse? Ne var yani jüriyi belirlemeden yarışmayı ilan etmişlerse? Bunlar hep dış mihrakların oyunu! Kendine gel Arkitera! Odamızı eleştiren yazıları yayınlama! :))

Bir cevap yazın