+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

4 Ağustos 2017, 14:58
  defa okundu.

Ayşen Savaş, Can Aker ve Onur Yüncü tarafından Ankara Kalesi içinde tasarlanan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi 2015 yılında ziyarete açıldı.

Projeyi mimarları anlatıyor:

"Ankara Kalesi'nde yer alan Erimtan Müzesi'ni oluşturan üç tarihi evin dış mekan algısı kentsel ve mimari ölçeklerde korunurken iç mekanda bütüncül bir tasarım anlayışı geliştirilmiştir. Eski ve yeni arasında yer alan kesin çizgi Ankara'ya özgü malzemelerle vurgulanmış, doğal Ankara taşı ve brüt betonarme yüzeyler bu gerilimli çizginin okunmasına araç oluşturmuşlardır.

Tarihi ev kalıntılarının bugüne kadar getirdiği dış duvarlar müze işlevlerini barındıran ve derinliği olan mekanlar olarak ele alınmış, tüm servis ve altyapı birimleri bu mekanlarda konumlandırılmıştır. Müze ana girişi, hediye dükkanı, vestiyer ve asansörü barındıran güney duvarının açıldığı asma katta koleksiyonun seçilmiş eserleri sergilenmekte ve dolaşımın bir alt katta yer alan kalıcı sergi mekanları ve toprak altında yer alan geçici sergi hacimleri ile devam ettiği görülebilmektedir. Aynı duvar alt katlarda mutfak, depo ve ıslak hacimlerini içine almaktadır. Genişletilen kuzey duvarı bir arkeoloji kütüphanesi olarak tasarlanmıştır. Doğu ve batı duvarlarında içte ve dışta yer alan nişler, alışılmış sergileme vitrinlerini yorumlayarak güncel spolialara dönüştürmüştür. Kendi bağımsız girişleri ile müze etkinliklerini destekleyen, çok amaçlı salon, cafe ve atölye mekanları gerektiğinde sergi mekanlarına dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmış, tüm bu işlevlerin açıldığı kentsel teras Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Koç Müzesi ve Erimtan Müzesi'ni birleştiren "müze yolu" ile yeniden tanımlanmıştır."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Faruk Özgökçe / 4 Ağustos 2017, 23:15
Bu yapı aslında 3 tarihi konut yapısının rekonstrüksiyonu olarak mı yapılmış? Açıklamada teknik bilgi zayıf kalmış gibi.
 
İbrahim Alp / 14 Nisan 2016, 10:01
Nefes kesen detayları ile "bu iş-işçilik bizim memlekette de mümkünmüş" dedirttiği için müelliflerini ve emeği geçenleri tebrik ediyorum...
 
 

Künye
Proje Yeri: Ankara, Altındağ
Proje Tipi: Müze
Proje Tipi Grubu: Kültür
Tasarım Ekibi: Ayşen Savaş, Can Aker, Onur Yüncü
Peyzaj Mimarlığı: Can Aker
İç Mekan Projesi: Ayşen Savaş
Uygulama Projesi: Can Aker, Onur Yüncü
Aydınlatma Projesi: Ayşen Savaş
Grafik Tasarım: Onur Yüncü, Fatih Öz
Statik Projesi: Prota Mühendislik
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Elektrik Proje
Çelik Projesi: Atak Mühendislik
Akustik Projesi: Arzu Gönenç Sorguç
Yangın Güvenlik Danışmanı: Aytek Savaş
Maket: Aytek Savaş
Mimari Mesleki Kontrollük: Can Aker, Onur Yüncü
Şantiye Yöneticisi: Can Aker
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 1070 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1850 m²
İlgili Projeler