+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mahalle; 3 Yaşamsal Dokunuş Programı Devam Ediyor

Mahalle; 3 Yaşamsal Dokunuş Programı Devam Ediyor

24 Temmuz 2012, 16:22
  defa okundu.

Mahalle; 3 Yaşamsal Dokunuş programına katılım devam ediyor.

Yapı ve yaşam kalitesi riskinin yüksek olduğu yerlerde özellikle kamusal mekanların yetersizliği de dikkate alınarak yaşamsal dokunuşlar ile mekansal, toplumsal ve ekonomik değerlerin yeniden ele alındığı yeni bir mahalle dokusunun tartışmaya açıldığı Mahalle; 3 Yaşamsal Dokunuş programına katılım devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl, 17 Ağustos 2011'de yapılan çağrı sonrasında kamuoyunda tartışılan 3ADA1ADA Programı, İstanbul'un 17 mahallesinde parsel bazında değil, yapı adası bazında; yeni yaşam alanlarının tasarımı nasıl olmalı? sorusunun yanıtını, ulusal ve uluslararası gönüllü 60 tasarımcı ile ele almıştı.

Bu yıl 17 Ağustos tarihinde ise "mahalle" ölçeğinde yaşam alanlarının tasarımı ile mahallerin dönüşümü sürecinde özellikle afet anında tahliye koridoru ve toplanma alanları olarak da kullanılabilecek kamusal alanları Can Damarı, Yaşam Düğümü ve Yenilenen Doku aracılığıyla yaratmak. 3 Yaşamsal Dokunuş temel tasarım ilkeleri, riskli mahallelere yeni yaşam fırsatları sunulması, bütünleştirici ve bağlayıcı kamusal mekanların oluşturulmasını ve kentsel dokunun yenilenmesini hedefliyor.

Destek Gönüllüleri tarafından başlatılan Mahalle; 3 Yaşamsal Dokunuş Programı, yerli ve yabancı 100'den fazla tasarımcının katılımıyla, 30'dan fazla mahalleye ulaştı. 18 Haziran tarihinde yapılan 1. Buluşmanın ardından tasarımlarını geliştirmeye başlayan mahalle tasarımcıları ile çalışmalar devam ediyor.

17 Ağustos 2012'de mahalle tasarımcıları, belediye başkanları, muhtarlar ve yatırımcıların katıldığı bir günlük çalıştayda, her masada bir proje tartışılacak ve sonuçlar kamuoyuna duyurulacak.

Projelerin teslim tarihi ise 10 Ağustos. Mahalle programına katılmak için, info@kentselstrateji.com adresine mail atabilirsiniz.

Programa katılan ekipler ve süreç hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler