+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Gezi Parkı'na Topçu Kışlası Sil Baştan

Kaynak: Hürriyet
18 Haziran 2016, 20:09
  defa okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri tanıtım programında yaptığı konuşmada "Gezi Parkı'na o eseri inşa edeceğiz" dedi.

Gezi Parkı'na Topçu Kışlası Sil Baştan

Hürriyet'te yer alan habere göre, bugün Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri tanıtım programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın inşa edilmesi konusunda kararlı olduğunu açıkladı. Açıklandığı günden itibaren büyük protestolara sebep olan Topçu Kışlası projesine, Mimarlar Odası'nın ve Şehir Plancıları Odası'nın itirazıyla açılan birçok davanın bulunduğu biliniyor.

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından Gezi Parkı'yla ilgili bölüm ise şöyle:

Ben Sayın Başkanıma söylüyorum, 'Cesur olacaksın' diyorum. Eğer cesur olmazsan biz bu işi başaramayız. Cesur olmamız gerekenlerden bir tanesi, bugün burada yine söylüyorum, bir, Taksim'deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Eğer tarihimize sahip çıkacaksak orada tarihi bir eser vardır, o tarihi eseri oraya yeniden kurduracağız ve adı bunun ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur, bunu orada yapmamız lazım.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Cem Y. / 20 Haziran 2016, 20:57
Ozan Bey'e bir nokta dışında katılıyorum: İstanbul'a yapılacak yapılara İstanbullular karar vermemeli. İstanbul'un aldığı göçler ne kadar kentlileşebildi ki kente karar verecekler? Bu işi uzmanları yapmalı. Anayasayı da halk yapmaz, kent planını da... Mahalle bakkalını ameliyat edeceğimiz zaman mahalleliye nasıl sormuyorsak, bunu da uzmanına bırakmalı. Kentler onlarca yıllık planlamalar gerektirir. Mimar olmak da yetmez; uzmanlık gerektirir. Ve o uzman kesinlikle tayyip de değil.
 
ozan öztepe / 20 Haziran 2016, 20:10
Gezi Parkı’na “tarihi bina inşa etme” arzusunun tamamen sübjektif bir karar olduğunu düşünüyorum. Tek kişinin verdiği bu kararı haklı kılma çabası olarak inşaat eylemi “kent müzesi, opera” gibi üst başlıklar adı altında topluma sunuluyor. Olası bir itirazda cevap şimdiden hazır: “Müze ve Opera yapılmasına karşı çıkıyorlar…”. Yenikapı kazılarında kent belleği özelinde son derece değerli buluntular bayındırlık faaliyetlerini engelleyen “çanak çömlek” olarak adlandırılmıştı. Şimdi bir anda topluma önerilen Kent Müzesi (eğer yapılacaksa) çanak çömlek nitelemesinden vazgeçildiği anlamına mı geliyor?

İstanbul’un (barok olmayan) opera yapısına ihtiyacı olduğu aşikar; fakat AKM kapatıldığında kimse İstanbul halkına danışmamıştı. 2013’te şehrin değerli bir kamusal alanı konumundaki Gezi Parkı’nın bulunduğu alanda inşaat faaliyetleri başlatıldığında da kimse İstanbullular’la konuyu tartışmadı.

İstanbul’un kamuya mal olmuş alanlarındaki kentsel ölçekteki müdahalelere İstanbullu’lar karar vermeli.
Kamu yararını gözetmek, sosyal devlet anlayışına koşut eylemlerde bulunmak, bir şeyler inşa etmeden, sadece varolanı koruyarak da sağlanabilir.
 
Mert Çayırlıoğlu / 19 Haziran 2016, 23:19
Tayyip Bey'in diploma(ma)sının esas gündem olarak kalması dileğiyle...

(Burayı politik bir platforma çevirmek istemem ama her başı sıkıştığında gezi parkıyla ilgili demeçler vermesi artık komik olmaya başladı.)
 
Omer Yilmaz / 19 Haziran 2016, 10:22
Sayın Başkan zamanında cesur olup inanmadığı şeyleri merkezden emir geldiği için yapmıyor olsaydı bugün bu halde olmazdı belki de ülke.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler