Denek Hayvanı Laboratuarı Tasarımı Bağımsız Fikir Yarışması

KOMİMDER, Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi Gelişim Planı Kentsel Tasarım Yarışması'na tepki olarak Denek Hayvanı Laboratuarı Tasarımı Bağımsız Fikir Yarışması'nı açtı.

YARIŞMANIN TÜRÜ ve ŞEKLİ

Yarışma evrensel kapsamda özel bir yarışmadır.

YARIŞMANIN AMACI ve KONUSU

Türkiyedeki üniversiter eğitime üniversite yönetimlerinin yaklaşım stratejileri, insan – doğa – toplum etkileşimi üzerine değil, hemen her şeyi iktisadi bir nesne olarak örgütleme üzerine yaslıdır. Bu anlayışın en açık örneklerinden biri Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi Gelişim Planı Kentsel Tasarım Yarışmasının açılmasıyla daha da ortaya çıkmıştır. Üniversite kampüs alanı içerisinde bir Teknopark, bir Tıp fakültesi, bir İlahiyat fakültesi, bir Doğa Bilimleri Fakültesi, bir Güzel Sanatlar fakültesi gibi dünyayı farklı noktalardan ele alarak varolabilen yapılar, aynı üniversite bünyesinde sorgulanmaksızın yer alabilmektedir. Bu ‘derleme’ üniversite anlayışı içinde tüm bu çeşniyi arttıran “denek hayvanı laboratuarı”da gelecekteki kampüs yapılaşmasında yer alması düşünülmektedir. Bu gerekçeyle ülke ölçeğindeki tüm üniversiter ilişkilenmeleri pastörize eden anlayışı teşhir etmek için bu karşı – yarışma düzenlenmiştir.

Bu karşı – yarışma, Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi Gelişim Planı Kentsel Tasarım Yarışmasına karşı değildir. Bu yarışmayı açan üniversiter yönetimin üniversite anlayışına bir eleştiri ve bunu protesto etmenin yolu olarak düşünülmüştür.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın İlanı – 22 Kasım 2014
Soru Sormak İçin Son Gün – 29 Kasım 2014
Soruları Cevaplamak İçin Son Gün – 1 Aralık 2014
Tasarımların Teslim Tarihi – 25 Aralık 2014
Değerlendirme ve Sonuçların İlanı – 27 Aralık 2014 (saat:11.00)
Ödül Töreni ve Kolokyum – 28 Aralık 2014

ÖDÜLLER

Kolokyum tarihinde 5 ADET EŞDEĞER ÖDÜL (yemek + plaket) verilecektir.

YARIŞMAYI AÇAN ODAĞIN ADI, ADRESİ ve İLETİŞİM BİLGİLERİ

(KOMİMDER) Kocaeli Mimarlar ve İç Mimarlar Kültür Sanat ve Tasarım Derneği
Trio Cafe Restaurant – Komimder Mekan, İzmit – KOCAELİ
e-mail: [email protected]

Yarışma şartnamesine ve tanıtım videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın