Sarı (Varaklı) Paslanmaz Çelik Kasalı Saat Modelleri

Özel meydan saatleri, yüksek kalite paslanmaz çelik ile imal edildi.

Altın renkli paslanmaz çelik kasalı saatler tarihi görüntüsü ve uzun yıllar bu görüntüsünü ve ışıltısını kaybetmeden çalışabilirliği ile zamana meydan okuyor.

Saat kasalarının ilk görevi saati dış etkilerden koruması ve su, toz, rüzgar, kar, buz ve diğer dış etkenlerin oluşturacağı kötü etkilerden saatin etkilenmeden çalışmasını sağlamak. Bu etkenlerin saat mekanizmalarının düşmanı olması sebebiyle kasanın koruma özelliği ön planda tutularak dizayn ediliyor. Fakat gerek eski zamanlarda, gerekse bu zamanda yapılan yeni saatler çevreyi güzelleştirmek maksadı ile yapılmasından dolayı mimari olarak birbiri ile yarışıyor. Birbirinden çok farklı ve her yeni yapılan saat eskisine göre daha güzel ve daha farklı, hafızalara kazınacak biçimde tarihi bir değeri olacak eserler olarak yapılmaya çalışılıyor. Dolayısıyla, saatleri tasarlayan, imal eden, çalıştıran tüm kişiler birer sanatçı.

Saatlerde kasanın yanı sıra kadran zemininde yapılacak motifler, desenler ve renkler kadran işaretleri, akrep ve yelkovan modelleri saatleri unutulmaz hale getirerek birer anıt halini almasında önemli rol oynuyor.

Geçmişten bu güne saatlerin imalatında sac, demir, krom, çelik, altın, gümüş, altın kaplama, bronz, bakır, alüminyum gibi metaller ve bunların alaşımlarından çok çeşitli görsellikte saat kasaları yapıldı. Ayrıca saat kadranları için vitral, cam, cam boyama sanatı, altın varak kaplamalar, Osmanlı motifleri vb. birçok uygulama yapıldı.

Kasanın diğer bir özelliği de mimarların tasarladıkları saatleri ince bir mühendislik ile tercih edilmiş olan görselliği koruyacak biçimde uygun malzemeler kullanılarak en iyi biçimde çalışabilirliğini sağlayan tasarım mühendisleri. Gözleri kamaştırarak ortaya çıkan saatler ile bu iki denge birbiriyle uyum içinde. Saatte fark yaratan şüphesiz ki değişik tasarımı, kasası, kadran dizaynı, akrep yelkovan modeli, konumlandırılacağı yer ve bugüne kadar yapılmış olan tüm saatlerden farklı olması. Firma günümüz teknolojisini kullanarak ürünlerin talep edilen görselliğe en yakın biçimde imal edilmesini sağlıyor.

Yıllara meydan okuyan adeta bir ikon haline gelen saat modellerine bakıldığında yüksek mühendisliğin, tasarımcılar ile olan olağanüstü uyumunu açıkça görmek mümkün. Saatlerin imalatlarında çok değerli madenlerin kullanılması saatleri daha da özel kılarken hafızalarda uzun yıllar kalmasını ve birçok kişinin hafızasına adeta kazınarak kolayca hatırlanmasını sağlıyor.

Altının günümüzdeki en değerli madenlerden biri olmasıyla, altın ve gümüş (günümüzdeki altın paslanmaz çelik ve beyaz paslanmaz çelik) ile yapılmış bu metallerin, türevleri ile süslenmiş saat modellerinin şıklığını yıllarca koruduğu gibi prestij ve kaliteden de ödün vermeden rakipleri arasında en iyi yerlere yerleşmesindeki payı büyük.

Sarı (varaklı) paslanmaz çelik malzeme ile üretilmiş saatler zamana meydan okumasına ilaveten, saraylar, köşkler, konaklar ve tarihi mekanlarda ki kullanımı ile ihtişam ve çekicilik sunuyor.

 

A: Bahariye Cad. Sülün Sok. No: 59 Nalçacı Han – İkitelli
T: 0 212 494 38 38
F: 0 212 494 39 35
W: www.erben.com.tr

Etiketler

Bir cevap yazın