Zaandam İstasyon Bölgesi Kentsel Tasarımı ve Belediye Binası

Zaandam İstasyon Bölgesi Kentsel Tasarımı ve Belediye Binası

Soeters Van Eldonk Architekten, Hollanda'nın Zaandam kentinde istasyon çevresini yeniden ele aldı ve aynı bölgede yerel mimarinin izlerini taşıyan bir belediye binası tasarladı.

Zaandam İstasyonu çevresindeki yeni şehir merkezi, kentin ekonomik ve sosyal yapısını iyileştirmeyi hedefleyen belediyenin planlarının bir parçası. Demiryolu ile il karayolunun üzerine, yayalar ve bisikletliler için inşa edilen yeni üst geçitle şehrin batı yakası (okul ve ikamet bölgesi) ve merkezi bağlanıyor. Üst geçidin çevresinde bir belediye binası, istasyon, kütüphane, spor salonu, konutlar, otel ve dükkanlar tasarlanmış.

Bu üst geçit, Gedempte Gracht Caddesi’nin bir uzantısı olarak, kademeli bir şekilde yükselip karayolunu ve demiryolunu geçen kamusal bir alan olarak tasarlanmış. Bir alışveriş güzergahı olan bu kamusal alanın (Gedempte Gracht) ortası yeniden kazılarak bir kanal oluşturulmuş. Kanalın suyu üst geçitle birlikte ilerliyor ve yayalar sanki kanalın kıyısında yürüyormuş hissine kapılıyorlar. Alışveriş güzergahının etrafındaki bütün bölge bu kentsel planlamanın içerisinde yer alıyor. Şehir merkezinin yeniden canlanması adına, etraftaki büyük yapıların cepheleri daha küçük parçalara bölünmüş ve mevcut uzun görüş mesafeleri kısaltılmış. Sokak cephelerindeki bükülmeler, daralma ve genişlemeler her seferinde yeni perspektifler oluşturuyor.

Kentsel uyumun ve kamusal alanın iyileştirilmesinin yanı sıra tasarımın teması şehrin mevcut mimarisine uygun olarak tasarlanmış. Yeni binalar (küçük ya da büyük) çoğunlukla üçgen çatılı olup, cepheleri yeşil renkli, kenar süslemeleri ve pencere doğramaları ise beyaz olarak düşünülmüş.

Bölgede tasarlanan Zaanstad Belediye Binası ise aynı şekilde yeni köprüyle demiryolunun üstünden karayoluna bağlanıyor. Binanın girişinin bulunduğu ve kamu fonksiyonlarının yerleştirildiği kısa cephesi meydana bakıyor. Ofislerin yer aldığı cephe ise demiryolu ve karayolu arasında otobüs durağına doğru cephe veriyor.

Zaandam evleri ahşap, düz ve yeşil renkli cepheleriyle ve beyaz pencere süslemeleriyle ünlü. Belediye Binası da, bu yerel mimari özelliklerin yeniden yorumlandığı Zaandam evlerinin bir zinciri olarak yeşil ve beyaz renkleriyle tasarlanmış. Zaandam evlerinin bir diğer özelliği mimari stil olarak eklektik bir yapıya sahip olmaları. Cepheleri genelde İtalya ve Fransa’daki dünyaca ünlü mimari yapıları referans alıyor. Belediye Binası’nın cephesi tasarlanırken de Rossi, Venturi, Piano, Pei ve Natalini gibi ünlü mimarların çalışmaları yorumlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın