Yol Üzerinde Kütüphane Durağı

Yol Üzerinde Kütüphane Durağı

TOBB ETÜ Mimarlık Bölümü öğrencisi Ebrike Karaca'nın, Zonguldak Fener Mahallesi için Murat Sönmez yürütücülüğünde tasarladığı projesi.

Proje Raporu

Zonguldak merdivenlerden, yer altı ve yer üstü tünellerinden, yokuşlardan oluşan bir şehirdir. Merdivenler şehri olarak anılır. Zonguldak’ın kimliğini oluşturan asıl kavram yoldur. Kevin Lynch’in kent imgesi kitabında dediği gibi yollar bütünü düzenleyen, bağlayan en etkili araçtır. Bir mekânın insan hayatında daha etkili bir yer edinebilmesi için o mekâna giden yolların da tasarlanması gerekir. Zonguldak’ın Fener mahallesine giden yollarını düzenlemek ve o yoldaki mekânlara eklentiler yapmak hem Fener mahallesinin önemini ortaya çıkarır hem de Fener Mahallesi ile merkezin bağını güçlendirir.

Fener mahallesi ile merkezi bağlayan aynı zamanda da Fener mahallesine giden en kısa yol tünelle başlar. Tünelin çıkışında var olan, insanların zihninde yer edinmiş mekâna eklentiler yaparak mekânın oradaki varlığına dikkat çekmek, mekânı ve mahalleyi bir arada tutar ve insanların oraya gitmesinin nedenlerini arttırmış olur. Var olan mekânın kimliğini değiştirmeden bir etkide bulunmak mekânın imgesini arttırır. Bu eklentiler de konuma ve eylemlere göre değişir. Dikdörtgen çerçevelerden oluşan bu mekân zaman zaman dışarıya uzanarak manzarayla bağlantı kurmayı sağlar. Zaman zaman da oturma yerleri ve raflar oluşturarak manzaraya karşı kitap okumayı sağlar. Mekân çevreye en az zararı verecek biçimde oluşturulmuş. Bu mekân eyleme göre farklılaşarak, yol üzerinde birkaç konumda da vardır. Bu konumlar sosyal mekânlara ve yerleşim yerlerine göre seçilmiştir.

1. konumda tünel çıkışı var olan yapı dikkate alınmıştır.
2. konumda yerleşim yerlerine yakınlık dikkate alınmıştır.
3. konumda ise sosyal mekânlara yakınlık dikkate alınmıştır. Bu mekânlar tenis kortu ve deniz kulübüdür.

Etiketler

Bir cevap yazın