Yeşilyurt Eğitim Kurumları Otizmli Çocuklar İçin Eğitim Merkezi

Yeşilyurt Eğitim Kurumları Otizmli Çocuklar İçin Eğitim Merkezi

Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi H. Hüseyin Yeşilyurt’un Araştırma Görevlisi Dilara Sena Kılıç ile birlikte 2019-2020 Güz Dönemi Mimari Proje IV kapsamında tasarladığı proje.

Anaokulu ve ilköğretim seviyesindeki otizmli çocuklar İçin tasarlanan proje; 1 idari 2 eğitim 1 yemekhane 1 kapalı yüzme havuzu olmak üzere 5 farklı birimden oluşmaktadır. Bu birimlerin bağlantı noktalarının arasında kalan alanda, içerisinde biyolojik gölet ve botanik bahçeleriyle desteklenmiş meydan bulunmaktadır. Araziye yaya, araç ve teknik servis girişi olmak üzere 3 farklı giriş bulunup otopark ile tören alanı bitişik çözülmesiyle işlevler arası bağlantı yakın tutulmaya çalışılmıştır.

Kurumda her sınıfa özel hobi bahçesi, tarım alanı ayırılmış olup eğitim kurumlarında doğal alanların önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Arazinin kuzey yönünde bulunan kısmında mevcut bulunan ormanlık alan yeni ekilen ağaçlar ile kuvvetlendirilip boş olan kısımlara bisiklet, yürüyüş yolu ve çadırların eklenmesiyle alana farklı işlevler kazandırılmış olup bu alandan trekking ve kamp alanı oluşturulmuştur.

Tasarımda biyofilik ve evrensel tasarım ilkelerini hassasiyetle uygulanmaya çalışılmış olup kullanıcınında bunu hissetmesi amaçlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın