Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Studio Evren Başbuğ ve SCRA Mimarlık'ın tasarladığı Tarih Öncesi Yaşam Müzesi İzmir'de yer alıyor.

Ofisler projelerini anlatıyor:

“İki Zaman Arasında…

Yeşilova Höyüğü arkeolojik kazı alanının komşu parselinde, sınır boyunca kuzeybatı – güneydoğu doğrultusunda yerleşen yapı, formu, araziye yerleşimi ve malzeme seçimleriyle MÖ 6.500 ve günümüz arasında mekansal bir ara kesit oluşturmayı hedefliyor. 2010 yılında ulusal bir mimari proje yarışması sonucunda seçilen proje doğrultusunda 2014 yılında tamamlanan merkez; eser sergileme, aktif eğitim ve bilimsel araştırma işlevlerini harmanlayan mimari programı ile bulunduğu konumda beklenmedik bir kültürel odak yaratıyor.

Konumun ve programın yarattığı tüm gerilim, mimari kurgu ve malzeme seçimleriyle her aşamada sürdürülmeye çalışılıyor. Mekansal olarak birbirlerine eklemlenmiş 3 ana işlev (Müze, Kazı Evi ve Servisler) aynı zamanda yapıya genel formunu veren bütünleşik yapı bloklarını oluşturuyor. Ana hatlarıyla sergileme, eğitim ve araştırma faaliyetleri odaklı şekillenen yapı programı, ilk yaklaşımda (güneybatı) ziyaretçiyi karşılayan sağır yüzey (elyaf takviyeli beton paneller) ve ziyaretçiye sınırın diğer tarafındaki (kuzeydoğu) arkeolojik kazı alanıyla ilgili ipucu veren yarı şeffaf yüzey (çok odacıklı polikarbon paneller) arasına sıkıştırılarak kurgulanıyor.

Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’nin tüm iletişim ve kurum kimliği çalışmaları Stüdyo Evren Başbuğ koordinasyonunda Robert Paul McMillen ve Füsun Gençsü tarafından yapıldı. Müzenin kurucu küratörü aynı zamanda Yeşilova Höyüğü’nün de kazı başkanlığını yapan Yrd.Doç.Dr. Zafer Derin (EÜ). Prof.Dr. Ayşen Savaş (ODTÜ), kuruluş aşamasında müzeye danışmanlık yaptı. Yeşilova Höyüğü Kazısı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi ortaklığında yürütülüyor.”

Projenin Aldığı Ödüller:

  • Tarihi Kentler Birliği / Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması – Proje Dalı (2010)
  • Mimarlar Odası / 13. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri – Proje Dalında Ödül Adayı (2012)
  • Dünya Mimarlık Festivali (WAF) Ödülleri – Kültürel Projeler Dalında Ödül Adayı (2012)
Etiketler

Bir cevap yazın