Yeni Bordeaux Stadyumu

Yeni Bordeaux Stadyumu

Çok sayıda ince kolonu ve basit formuyla öne çıkan Herzog & de Meuron tasarımı Yeni Bordeaux Stadyumu 2015 yılında tamamlandı.

Yeni Bordeaux Stadyumu hafif ve açık bir strüktüre sahip. Sadeliği ve geometrik basitliği anıtsal bir his yaratıyor. Klasik bir tapınak ile benzerliği şüphesiz, fakat yüksek bir kaide yerine kullanılan merdivenler stadyumda içeri ile dışarı arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Merdivenler üzerinde yükselen çok sayıda kolon açıklık ile erişilebilirliği vurgularken, ziyaretçilere stadyuma girerken ve çıkarken eşlik ediyor.

Proje sürecinde en çok dikkat edilen strüktürün Bordeaux kentsel peyzajıyla entegrasyonu olmuş. Strüktür ve kolonların geometrik düzeni stadyum çevresindeki patika ve ağaçların oluşturduğu desenleri yansıtıyor. Bu stadyum aslında göl kıyısı boyunca uzanan sergi merkezine yakın, açık ve düz bir alan yaratma isteğiyle tasarlanmış. Bordeaux’nun tarihi kesiminde yer alan binalardan alınan ilham; formların sadeliği, ölçeğin ve malzemelerin homojenliği ile sınırlı kalmış. Mimarlar tarihi yapıları kopyalamak yerine onlardan öğrenmeyi tercih etmişler.

42 bin kişilik stadyum kapasite ve kullanım açısından esnekliğe sahip olmakla birlikte tüm ziyaretçiler için ortalama bir görüş mesafesi sunuyor. Yapıda sadece ragbi ve futbol maçları değil, aynı zamanda konserler ve çeşitli programlar da yer alabiliyor.

Zemin seviyesinden yükselen stadyumda, alt kotta tüm programları içinde barındıran simetrik bir hacim oluşturulmuş. Bu kaide, doğu ve batıya dağıtılmış VIP bölümleri, oyunculara ayrılmış alanlar ve basın için ayrılmış kısımlardan oluşuyor. Mimari formun basitliği ise zemin kotta izleyici akışını ve yönlendirmesini kolaylaştırıyor. Yapı keskin kenarlı dikdörtgen bir çatıyla kapatılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın