3. Ödül, Belenco | 2019 Hayal Ötesi Tasarımlar Yarışması

3. Ödül, Belenco | 2019 Hayal Ötesi Tasarımlar Yarışması

YILDIZLARARASI | 3.LÜK ÖDÜLÜ

YILDIZLARARASI 

Keşfet Beni! 

Uzay ve mimari insanlığın ilk zamanlarından beri dikkatini çeken, araştırmaya yönelim gösterdiği alanlardır. İnsan, yaşamının sürdürülebilirliği için ikisinden de beslenir ve ihtiyaç duyar. Barınma ihtiyacını gerçekleştirdiğimiz her kapalı – yarı kapalı yapılar mimarinin bir eseridir. Uzay da bütün bu yapıları inşa ettiğimiz sonsuz boşluk içerisindeki yegâne doluluktur.

Geleceğe yönelik uzayı “Dünyalaştırma”ya yönelik pek çok araştırma ve çalışma gerçekleşmektedir. Farklı alan ve disiplinlerden birçok kişi bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik projeler üretmekte ve çetin bir rekabet ortamına girmişlerdir. Projede Belenco’nun kuruluşundan itibaren ‘’örnek bir marka’’ olma mottosu ile başladığı sürekli yenilik arayışında olduğu bu yolda, malzemenin ve teknolojisinin sınırları zorlanarak günümüz dünyasının değişen önceliklerine etkin bir cevap vermesi başlangıç noktası olarak ele alındı.

İlham, sonsuz evrenden ve kuvars malzemesinin doğanın, gökyüzünün ve yıldızların rengini, dokusunu ve ışıltısını yansıtmasına yönelik gücünden alındı. Yüzeylerde tercih edilen SETA serisi 4233 Antique White Seta ve 8765 Volcano Black Seta ürünleri doğallığın, akışkanlığın, ışıltının ve saflığın dışavurumu şeklinde nitelendirilebilir. Ürünlerin estetik özelliklerine ek olarak bir diğer en önemli hususlardan biri de sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özellikleri. Seçim yapılmasında büyük payı olan bazı özellikler; Eğilme dayanımı, kimyasal dayanımı, ısı dayanımı ve hijyenik olmasıdır.

Tercih edilen ürünlerin renklerinin birbirine kontrast etki yaratması ile durağan bir iç mekan yaratmak yerine kontrast bir iç mekan senaryosu kurgulandı. Kontrol merkezi alanında dijital ekranlar ünitelerin üst yüzeylerine entegre edilerek yekpare bir görünüm elde edilmeye çalışıldı. Tavan yüzeyinin izdüşümü olarak zeminde de benzer malzeme tercihi yapılarak alan içinde alan tanımlaması yapıldı. Mimari ve ışık ilişkisine yönelik malzemenin olanak sunduğu yansıtma özelliği ile iç mekanda ferah ve duru bir ortam yaratıldı.

Belenco ürünlerinin özgür düşünmeye imkan veren Jumbo plaka veya projelere özel üretim imkanı sunması ile uyuma alanı içerisinde elde edilmek istenen az derz ve tek parça görünüm etkisi elde edilmeye çalışılmıştır. Pürüzsüz yüzey özellikleri ile steril bir ortam yaratılmasının zorunlu olduğu alanlardan biri olan yaşam alanında hijyenik bir ortam sağlanmıştır. Quartz malzemesinin yapay aydınlatma sistemlerinin uygulama aşamasında uyumlu ve kolay adapte edilebilir olması ile akıllı aydınlatma ve LED sistemler tasarıma entegre olmuştur.

Etiketler

Bir yanıt yazın