Viyana Cemevi

Aziz Öztürk tarafından tasarlanan Viyana Cemevi, Alevilerin Avrupa'daki temsil binası olarak yeni bir mimari tipoloji yaratma iddiasıyla Viyana'da inşa ediliyor.

Aziz Öztürk’ün sözleriyle:

Cemevleri, Alevi inanç ve kültürünün kutsal mekanı olmasına rağmen, tarihte Alevi toplumunun sık sık kovuşturmaya uğramış olması nedeniyle, dünyada Alevi inanç topluluğunun dinsel ve kültürel gereksinimlerine yanıt verecek, anıtsal nitelikli, özel bir biçim taşıyan ibadet yapıları ne yazık ki oluşamamıştır. Son yıllarda yapılmakta olan Cemevleri kütlesel bir yapı oluşturmakta ama ne yazık ki hem dışarıdan özel bir biçim taşımamaktadır hem de inancın yaşatılması için özgün mekanlar henüz oluşturulamamıştır. Bu açıdan henüz mimari bir tipolojinin oluşmaması bir problem teşkil etmektedir. 

İste bu çerçevede Viyana Cemevi kendine özgü mimarisiyle yeni bir mimari tipoloji yaratma iddiasıyla Alevilerin Avrupa’da bir temsil binası olarak tasarlandı. Binamız hem bir ibadethane hem de Alevi inanç ve kültürünün tanıtım binası özelliğinde olup, Avusturyalı öğrenci gruplarının ve şehrimizi ziyarete gelen turist gruplarının ziyaret edebileceği bir kompleks olarak planlanmıştır.

Viyana şehri böyle yeni bir kutsal mekan ile zenginleşecek ve turist rehberlerinde kendisinden bahsettirecektir. Viyana şehrinin sembolleri arasındaki Stephan Kilisesi (Stephansdom), Prater Dönmedolabına (Riesenrad) şimdi de 21. bölgeden Viyana Cemevi eklenecektir.


Etiketler

Bir cevap yazın