Villa Lumea

Pietri Architectes tarafından tasarlanan Villa Lumea, Fransa, Romainville’de bulunan bir kısmı dubleks olan 37 daireden oluşuyor.

“Villa Lumea” olarak anılan bina, Seine-Saint-Denis Romainville’de bulunuyor. Ekim 2022’de PietriArhitectes tarafından inşa edilen ve Youri Gagarin bölgesine yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen, kentte yeni bir proje olarak yer alan yapıya Brénac and Gonzales önderlik ediyor. 37 özel daireden oluşan yapının mahalle dokusunun bir parçası olma amacı var.

Proje ve Çevresi

Dinamik bir coğrafyayla bağlantılı Romainville, Pantin şehrinin yanında ve Paris’in dışında bulunuyor. Şehir birkaç mahallenin kentsel mutasyonunu bir metamorfozunu başlatmak için konumunun stratejisini kullanıyor. 1960-1970 yıllarında tasarlanan ve Romainville’in girişinde bulunan Yuri-Gagarin bölgesi, nüfusun ve gelecekteki sakinlerin yeni beklentilerini karşılamak için yeniden düzenleniyor.

Pietri Architectes tarafından tasarlanan bu proje bölgenin merkezinde üçgen bir arsada planlanmış. Kuzey cephesi boyunca bulvarlara olan yakınlığı sayesinde, proje, bölge organizasyonu için gerekli hale gelen, dağıtıcı bir kentsel merkez olarak hizmet edecek. Bina, mahalleye bir meydan ve bir şehir stadyumu, aynı zamanda sakinler için bir buluşma yeri sunan bitişik bir yeşil alandan yararlanıyor.

Proje mahallenin var olan dokusuna uyum sağlarken aynı zamanda Pietri Architectes’in kendi mimari diline de uyum sağlayacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Bu sebeple, yapının bir cephesinin kavisli olması kentsel bağlama yumuşak bir dokunuş kazandırıyor.

Taş tonlarında tuğlalardan yapılan cephe pervazı, pürüzsüz ve kabartmalı yüzeye bir alternatif oluşturarak ışıkla etkileşime geçiyor. Yapıdaki ışık ve gölge oyunları, Almanya’da Rairies Montrieux tuğla fabrikasında yerel bilgiyi kullanarak üretilen nokta şekilli hafif kil tuğlalar sayesinde oluyor. Bu etki sayesinde projenin temel tipolojisi olan iki katlı apartman varlığını ortaya koyuyor.

İç mekan/Dış mekan

Projenin merkezi iç ve dış mekan arasında hareket ediyor. Bina açık alandan da yararlanan dubleks dairelerle birlikte 37 daireden oluşuyor.

Güneyde yer alan balkonlar yapıyı yavaşça bahçeye çıkan büyük bir merdiven gibi oyuyor. Balkonlar, gelecekteki sakinleri için hoş bir yaşam ve açık bir manzara görüşü sunuyor. Ayrıca bu balkonlar konstrüksiyonun diğer tarafındaki kıvrımları parçalayarak yapının şekline bir ritim katıyor. Binanın çatısı tüm kullanıcılarına açık bir teras imkanı sunuyor. Bu ekstra yaşam alanı çeşitli bitkilerle, bina sakinlerine mahalleyi ve Sapinière Parkı’nı gören panoramik manzara sunuyor.

Köklü Bir Mahalle Yaşamı İçerisinde Yeni Bir Proje

Ekim 2022’de inşaatı tamamlanan bu proje Youri Gagarin Bölgesi’ni hareketlendirme sürecinin bir parçası olarak yerini alıyor. Lot 5, aynı zamanda belediye spor tesisi, çocuklar için ayrılmış mekan, bir meydan ve şehir stadyumuna ev sahipliği yapıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın