Verdun Oditoryum ve Denis Savard Arena – Les architectes FABG

Verdun Oditoryum ve Denis Savard Arena – Les architectes FABG

Les architectes FABG tarafından tasarlanan Verdun Oditoryum ve Denis Savard Arena projesi kapsamında, kapalı spor salonu binası yıkılıp yeniden yapılırken, tarihi oditoryum binasını metal dış kabuğu sökülmüş ve iç mekanı yeniden tasarlanmış.

Kanada’nın Verdun kentinde bulunan anıtsal spor salonu yapısı St. Lawrence nehri kenarında bir arsada, üç önemli bulvarın kesişiminde konumlanıyor. Tarihi kent merkezi ve nehre olan yakınlığı ile Verdun Oditoryum, şehrin en anıtsal yapılarından biri.

1939 yılında inşa edilen yapı, Verdun ve Montreal sakinlerinin hem spor hem de kültürel hafızasında önemli bir yere sahip. Mimari karakteri ile yapı, 1930’lar Art Deco stilinin kendi bölgesinde iyi bir temsilcisi. İkinci dünya savaşının sonuna kadar ordu tarafından kullanılan yapı 1946 yılında kapılarını buz hokeyi ve paten müsabakalarına açılmış. Aynı zamanda, 4.000 kişilik oturma kapasitesi ile kentteki önemli siyasi etkinlikleri yanı sıra konserler için de uğrak ve simgesel bir mekana dönüşmüş.

Mimarlardan tarihi binayı yıkıp yerine yeni bir spor salonu yapmaları, ek olarak yapılmış Denis-Savard pistini korumaları ve sağlığa zararlı Freon buzlama sitemi yerine çevreye duyarlı bir sistem kurmaları istenmiş. FABG architects, istenilenin aksine, ek yapıyı yıkıp yerine yeni bir salon inşa etmeyi, tarihi salonu restore edip geliştirmeyi ve ikisi arasına yeni bir fuaye alanı oluşturmayı önermiş.

Ortak alanların üstü çapraz lamine ahşap çatı ile kaplanmış. Bu yapı, hem binanın karbon ayak izini azaltıyor hem de basit ve dayanıklı karakterini ön plana çıkarıyor. Tarihi binanın iç mekanlarının restorasyonu esnasında özgün karakterin korunmasına dikkat edilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın