Üsküdar’da Kitap-Kafe Projesi

Üsküdar’da Kitap-Kafe Projesi

2020-2021 bahar yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen, mimari tasarım süreç ve yöntemlerine odaklanan ve gözeneklilik kavramının ve okuma mekanları konusunun işlendiği  MIM19201E Architectural Design 1 stüdyosunda, Shafik Ayub Agu tarafından tasarlanan Üsküdar Merkezinde Kitap-Kafe Projesi.

Mimari tasarım süreci gözeneklilik kavramı araştırılarak başladı. Gözenekliliğin sirkülasyona dair karşılıklarına odaklanan araştırmada, proje, tasarım sürecinde yardımcı olan bazı tasarım konsept fikirleri dahil edilerek devam etti. Dört tasarım konseptinden (sanat eserinden yola çıkmak, temel tasar öğelerinden yola çıkmak, arazi verilerinden hareket etmek, mevcut bir örnek yapıdan hareket etmek) biri (bir çalışma kafeteryası örneği), daha sonra proje alanı analizinden çıkan sorunlara çözüm bulmak için üzerinde oynanacak bir konsept olarak seçildi.

Proje, ilk kütle (küçük) kitap satış alanı, ikinci kütle (orta) kafeterya ve son olarak büyük kütle kitap ve kafeterya alanı olmak üzere üç kütleden oluşmaktadır. İç ve dış sirkülasyon lineer elemanlar kullanılarak tasarlanmıştır. Açık alanda, engellilerin hareketini kolaylaştırmak için neredeyse tüm alan boyunca bir rampa uzanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın