Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mudanya Arnavutköy Marinası Rehabilitasyonu ve Sosyal Tesisleri Projesi

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Enes Şener'in 2016-2017 Bahar Yarıyılı bitirme projesi.

Mudanya’nın Yıldıztepe bölgesinde yer alan mevcut Arnavutköy Marinası’nın yeniden düzenlenmesi ve bu marinaya hizmet veren otel, kültür merkezi, cafe, bar gibi destek birimlerinin de tasarlanması beklendiği marina projesinde tarihin deniz ve denizcilik ile buluşturulması amaçlanmıştır.

Sahil aksı hem konumu bakımından hem de Bursalıların kullanım alışkınlıkları sebebiyle çok önemli bir akstır. Bu aksın başlangıç noktası İstanbul ve Bursa’yı birbirine bağlayan Budo İskelesi’dir.

Aynı aksın bitiş noktası ise tarihi Mudanya evlerinin arasından geçen çok değerli iki yolun askeriye ile kesiştiği noktada bitmektedir. Adeta bu yürüyüş aksı için bir barikat görevi gören bu askeri alan, mevcut Arnavutköy Marinası’nın da kullanımını kısıtlayıp yaya ile bağlantısını koparmaktadır.

Bu kopan yaya bağını tekrardan kurmanın amaçlandığı bu projede askeriyenin önünden denize fırlayan bir köprü ile yayaların marina ile ilişki kurması hedeflenmiştir. Tarihi Mudanya sokaklarının kesiştiği noktadan başlayan bu köprü önce marinanın otoparkını sonra hizmet birimleri ve yelkenli kulübünü daha sonra ise marinanın mendireğini oluşturmaktadır.

Eğimli bir araziye oturan marina destek birimlerinde ise engelli kullanımına uygun eğimde rampalar oluşturacak şekilde konumlanan yapılar mevcut topografya ile bir bütün gibi davranıp topografyanın yapıya dönüşmesi ile oluşmaktadırlar.

Yeşil dokunun maksimum seviyede korunduğu bu proje Mudanya aksının bitiş noktası olup Bursa halkına yeniden deniz kültürü ile iç içe bir yaşam alanı sunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın