Uğur Apartmanı

Uğur Apartmanı

AtolyeSİM tarafından tasarlanan Uğur Apartmanı, İzmir’in en merkezi ve hareketli semtlerinden biri olan Alsancak’ta, Kordon’u dik kesen sokaklardan biri olan İtalya Sokakta 500 metrekarelik bir parselde yer alıyor.

Zemin katla birlikte 6 kattan oluşan yapı, toplamda 10 adet konutun bulunduğu, zemin katının ticari amaçla kullanıldığı bir konut projesi.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

İzmir apartmanlarında; istenmeyen güneşi kesme, güvenlik ve mahremiyet gereksinimlerinden dolayı kepenk, panjur kullanımı çok yaygındır. Projenin yer aldığı sokak, konut yoğunluğunun çok olduğu bir sokaktır. Yapının karşı cephesinin doğrudan başka apartmanlara bakması dolayısıyla, mahremiyet ihtiyacını sağlayabilecek çözümlemelere gereksinim duyulmaktadır. Bunun için cepheye (Kuzeydoğu cephesi) özel olarak levha saclardan kepenkler tasarlanmıştır. Bu kepenkler Alsancak evlerinde sıkça görülen kepenk sistemlerinin modern bir yorumudur. Kepenkleri oluşturan levha sacların üzerleri kromatlanarak punch yöntemiyle desenler oluşturulmuştur ve katlanır askılı elemanlarla cepheye monte edilmişlerdir. Tasarlanan kepenklerin kullanıcısının farklı kullanım alışkanlıklarına göre değişkenlik göstermeye imkân veren kullanımı, yapının cephesine dinamizm katmaktadır. Kepenkler kapandığında iç mekânı tamamen karanlık yapmayarak, üzerindeki delikler ile iç mekânda ışık oyunlarına izin vermektedir. Kısıtlı alandan dolayı yapının ön cephesinde kullanıcılar açık çıkma tercih etmemişlerdir. Bunun için yapının ön cephesi gün ışığını maksimum içeri alacak şekilde yere kadar cam olarak tasarlanmıştır. Ön cephede kapalı çıkma hakkından yararlanılmıştır ve bu cephede yaşama mekanları çözülmüştür. Yapı kuzeydoğu, güney batı aksında konumlandırılmaktadır. İç mekanlarda kullanıcıların değişen kullanım alışkanlıklarına göre farklı plan çözümlerine başvurulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın