Türk Tekstil Enstitüsü ve Türk Tekstil Tarihi Danışma ve Tanıtım Merkezi

Türk Tekstil Enstitüsü ve Türk Tekstil Tarihi Danışma ve Tanıtım Merkezi

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi olarak 2020 Yaz Dönemi Haliç Üniversitesi Dr.Öğr. Üyesi Gözde Çakır Kiasif yürütücülüğünde Eyüp'ün Tarihi Mirasını Geleceğe Taşıyan 'Feshane Çevresi' Kültürpark Projesi konu olarak çalışıldı.

MİMARİ PROJE RAPORU

Proje Alanına Yaklaşım:

  • Türk Tekstil Tarihi’nin başlangıç noktası olarak bilinen bu alanı yeniden canlandırmak için Türk Tekstil Enstitüsü ve Türk Tekstil Tarihi Danışma ve Tanıtım Merkezi tasarlanılmıştır. Enstitüde yapılacak olan ürünlerin danışma ve tanıtım merkezinde satışı ve sergisi olacak,yılın belli zamanlarında moda haftaları düzenlenerek çekim noktası haline gelecektir..
  • Unutulan Feshane’yi ve çevresini yeniden canlandırıp cazibe merkezi haline getirmek amaçlanmıştır.Bunu yaparken hem ziyaretçilere alan hakkında bilgi verebilecek hem alanı deneyimleyebilecek ortam oluşturulmuştur.Tekstilin merkezi olarak kabul edilen bu alanda Türk Teksitil Enstitüsü ile adından tekrar bahsettirebilen kapalı ve açık alanlar tasarlanmıştır.

İHTİYAÇ LİSTESİ

Türk Tekstil Enstitüsü Binası:

  • Giriş Holü, Güvenlik, Danışma, Muhasebe, Öğrenci İşleri, Bilgi İşlem, Halkla İlişkiler, Konferans Salonu, Derslikler, Laboratuvarlar, Atölyeler, Kulüp Odaları, Toplantı Salonu, Revir, Mütevelli Heyeti Başkanı Odası, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Odası, Sekreterlik, Enstitü Müdürü Odası, Öğretim Üyesi Odaları, Kütüphane, Kapalı Otopark, Teknik Hacimler

Türk Tekstil Tarihi Danışma ve Tanıtım Merkezi Binası:

  • Giriş Holü, Güvenlik, Danışma, Sergi Alanı, Satış Alanı, Restoran, Tekstil Sineması, Yönetim Birimleri, Seyir Terası, Defile Salonu, Kapalı Otopark, Teknik Hacimler

VAZİYET VE MALZEME KARARLARI

  • Geçirgen,avlulu ve parçalı olan bu kütleler aynı zamanda çevre dostu olarak tasarlanılmıştır. Cephede kullanılan ahşap güneş kırıcılar ile güneş ışığının mekanlara kontrollü olarak girmesi sağlanmıştır.Yapılarda fotovoltaik paneller kullanılmıştır.Böylece yapılar kendi enerji ihtiyacını karşılayabilecektir,Ayrıca yapılarda sürdürülebilir malzemeler,sürdürülebilir kent mobilyaları kullanılmıştır.
Etiketler

Bir cevap yazın